„Je to takové zbrojení na podzim, snaha mobilizovat určitou část voličů, aby vůbec přišli k volbám a volili vybrané politické strany, protože antibabišovské proudy trpí tím, že jsou fatálně roztříštěné. A tyto iniciativy je mají za cíl sjednotit, dát jim nějakou společnou linku a pokusit se je přesvědčit, aby spolupracovaly,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.
Kubáček přiznává, že ho protestující překvapují svou výdrží. „Jsem poměrně velký skeptik, takže jsem přesvědčen, že většinou se uskuteční jedna, dvě, tři demonstrace a pak to vyšumí. Tady se ukazuje, že demonstrace mají několikaměsíční dynamiku, v případě některých iniciativ téměř už roční,“ konstatoval. Ale nevnímá demonstrace jen jako nahodilou občanskou iniciativu jednotlivců, které spojil odpor vůči Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, ač tam podle něj také takoví jsou, ale celou řadu demonstrací vnímá už jako aktivitu, která směřuje k podzimním volbám a má podpořit antibabišovský tábor.
Představitelé hnutí ANO i okolí prezidenta Miloše Zemana tvrdí, že cílem demonstrací je zvrátit výsledek demokratických sněmovních a prezidentských voleb. „To těžko – politická opozice v tom všem hrála jen okrajovou úlohu. Ve skutečnosti je v roli těch, kteří se chtějí sklouznout po vlně, kterou sami nevytvořili,“ namítá komentátor Bohumil Pečinka. Podle něj akce vzájemně pospojovaných iniciativ a sdružení vznikly „zdola“ jako reakce na nerovnováhu v české politice, kdy národně-levicový blok, který dnes vládne, má sice nadpoloviční většinu, ale ne takovou společenskou podporu, aby mohl dominovat na všech stupních společnosti a vtahovat do hry komunisty. „Ve chvíli, kdy politická opozice není sjednocena a dost hlasitá, převzali iniciativu studenti a aktivisté,“ upozorňuje novinář.
Kubáček: Zatím je to jen hitparáda starých tváří
Mohou protesty přispět k nějakému sjednocení politických subjektů a jejich společnému postupu proti bloku populistických a levicových stran? „Částečně ano, může to přispět k nějaké dlouhodobější spolupráci politických subjektů typu STAN, TOP 09, některých menších liberálních stran, třeba i velkoměstských lidovců. To, jestli to funguje, se ukáže v komunálních volbách, protože v celé řadě velkých měst TOP 09 a STAN zase vytvářejí společnou kandidátku,“ uvedl politolog Kubáček.
A upozornil, že to není jen případ Prahy a pražských městských částí, ale měst, v nichž jdou tyto subjekty opět společně do voleb. „A vůbec není vyloučeno, že například v souvislosti s evropskými volbami se ještě do tohoto proudu mohou přidat lidovci a některé další strany či hnutí. Bude zajímavé sledovat, jestli protesty dokáží vygenerovat jednak zajímavé tváře, nováčky pro další volby a dělání politiky, a jestli dokáží vygenerovat nějaké pozitivní téma,“ nevylučuje politolog, že k větší spolupráci politických stran na středopravé části politického spektra mohou veřejné protesty skutečně přispět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová