Pokud by šli lidé k volbám v dubnu, podle agentury STEM by se opět propadly středopravicové strany. KDU-ČSL jako jediná z nich má nad pět procent – 5,4, STAN a TOP 09 shodně 3,9. Nejdříve se zeptám, proč z nich jsou na tom nejlépe lidovci a drží se těsně nad pětiprocentní hladinou?
Je to dáno tím, že mají velké kmenové zázemí stabilních voličů, kteří velmi loajálně chodí k volbám. Pro lidovce jsou tam však dvě varování. Jednak, že se jim podpora mírně propadá, protože KDU-ČSL chybí témata, která by dokázala mobilizovat voliče. Druhá věc je, že jim chybí noví voliči. Pro KDU-ČSL je potom velmi často fatální otázka volební účast. Čím více přijde k volbám lidí, tím je to pro stranu lidovou horší zpráva. Ona sice má disciplinovanou loajální voličskou skupinu, ale omezenou. Když se podaří někomu zmobilizovat větší skupinu voličů – naposledy se to povedlo Andreji Babišovi, částečně Pirátům a Okamurovi – tak je to nepříznivá zpráva pro lidovce. Mohou si tedy sice mírně vydechnout, ale rozhodně to není na odpálení šampaňského.
Nyní se zastavím u TOP 09. Ta změnila předsedu – Miroslava Kalouska vystřídal Jiří Pospíšil – a stejně klesá. Čím to je? Není problém, že Jiří Pospíšil je v Bruselu a nejviditelnějším mluvčím v Parlamentu je pořád Miroslav Kalousek? Takže změna není až tak vidět?
Je to tak. TOP 09 je pro mnohé už zevšednělá, chybí tam nějaké nové tváře. A je příliš kalouskovská. Reálnou politiku jak v tuzemsku, tak ve Sněmovně – a to je vedle vlády nejdůležitější politické kolbiště – dělá stále a výhradně Miroslav Kalousek. Mnozí jsou přejedeni Miroslavem Kalouskem. Někteří jsou zklamáni z toho, že tam nejsou další tváře, které by se dokázaly vymanit z pohledu Miroslava Kalouska a růst vedle něho. Takže se poohlížejí po něčem jiném. Část voličů jim berou Piráti, to je velká konkurence. Trochu i občanští demokraté a Starostové. Někteří si mysleli, že když nastoupí jako předseda Jiří Pospíšil, nebude to jen líbivá tvář, ale bude tam i nová dynamika politiky. Nová témata, malinko jiný styl dělání politiky, že nebude taková frázovitá. To se nepotvrdilo.
Všechny tyto strany spojuje prozápadní a proevropský kurz a nevede se jim dobře. Znamená to, že je tento proud u nás v defenzivě?
Ne nutně. Pokud je strana pragmatická a drží si evropskou orientaci, ale zároveň si hledí státního zájmu a dokáže si prosazovat svou, to znamená chová se dlouhodobě standardně a v diplomacii aktivně jako Velká Británie, Francie, Německo, Rakousko a další, tak to voliči oceňují. Důkazem toho je hnutí ANO, ODS a některé další strany. Ale v momentě, když jsou strany takové kam vítr, tam plášť a automaticky rezignují na něco, co je český zájem, nebo na určité prosazování konkrétních věcných a pro Českou republiku výhodných rozhodnutí, tak jsou potrestáni veřejností, protože ta je tímto přejedená. Idealismus kombinovaný s aktivismem už vyprchal. Je to normální – tím si prošla Francie, Itálie, Německo. Dnes už Češi říkají – EU a NATO ano, ale je to spolek velmi pragmatických tvrdých hráčů a pokud chceme něco prosadit, musíme být stejně aktivní až tvrdí a pragmatičtí. Neboli také více prosazovat téma českého stolu a českého domova. Touto optikou jde hnutí ANO, občanští demokraté, občas takto uvažují sociální demokraté. Ostatní jsou k tomu neteční, buď jsou úplně kritičtí a jdou si svojí cestou – viz komunisté, nebo váhají a nemají dostatečně jasno a jsou mezi tím optimismem až skepticismem – to jsou Piráti, kteří v zahraniční politice mají rozptyl obrovský, anebo jsou takoví nekritičtí nadšenci, které poškodila otázka migrace – jejich jakoby otevřenosti vůči ní – to je příběh TOP 09, částečně sociálních demokratů i lidovců a v menší míře Starostů.
Jakou roli v úbytku hlasů pro tyto strany hrají v současnosti populární Piráti? Hlavně z pohledu TOP 09 a STAN, protože lidovcům asi hlasy neberou...
Naprosto fatální. Berou hlavně TOP 09 a částečně i Starostům a sociální demokracii. Daří se jim nespadnout do toho Babišova světa, ani do toho Kalouskova. Daří se jim svým zjevem i slovníkem prezentovat jako úplně jiná politická generace, která dělá jiný typ politiky. Což se mnohým líbí, protože tam chtějí mít rebely, kteří budou dělat problém stávajícím zkamenělým elitám, které tam jsou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban