Meleme nesmysly o Putinovi... Tereza Spencerová napravuje „blbnutí“ zaplacené „chlebodárci“

15.08.2019 9:02 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Netuším, kdo s touto ‚úvahou‘ přišel, nenarazila jsem na ni. Ale mám z ní radost. Už jen proto, že jsme se i s vámi přece už mnohokrát bavili o tom, že v Rusku fakt o všem nerozhoduje Putin,“ reaguje analytička Tereza Spencerová na nejnovější úvahu o mocenském vývoji v Rusku. Úvahu, která spočívá v tom, že „Putinův systém“ může nakonec fungovat i bez Putina. Spencerová přidává i zásadní informace ze Sýrie a Jemenu.

Meleme nesmysly o Putinovi... Tereza Spencerová napravuje „blbnutí“ zaplacené „chlebodárci“
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Na severu Sýrie, kde se ukrývají poslední povstalci, by měla vzniknout „bezpečná zóna“. Co to přesně znamená a koho by přesně měla chránit? 

„Bezpečná zóna“ by měla vzniknout na severozápadě Sýrie podél hranic s Tureckem. Měla by se táhnout nějakých 400 kilometrů a jejím hlavním cílem je dostat kurdské jednotky od tureckých hranic, aby se Ankara „necítila ohrožená“ kurdskými „teroristy“, jak jim říká. Nicméně, myslím, že zatím nemá smysl se tím zabývat nějak hlouběji, protože se vsadím, že nikdo pořádně neví, jak to nakonec dopadne. Američané jsou spojenci Turecka i Kurdů a oba tito jejich spojenci si jdou vzájemně po krku, a to tak, že zcela vážně. Je otázkou, jestli se vůbec Pentagonu podaří obrousit hrany z obou stran natolik, aby souhlasily s nějakou finální podobou „bezpečné zóny“. Na jih Turecka snad teprve včera dorazila šestice amerických vojenských expertů, kteří až nyní vůbec mají začít – společně s Turky – „scoutovat“ terén a hledat ideální varianty. Mají mapy, satelitní snímky, všechno možné, celý nápad se omílá už rok, ale teď teprve přijela parta šesti „expertů“ se podívat, co vlastně bude a nebude možné. Fascinující. Prý by ve výsledku cílem mělo být jakési „opsání“ společných vojenských kontrol, jaké už nějakou dobu patrolují v původně kurdském Manbídži. Ke kurdské nelibosti, nutno podotknout. 

Je ale přitom jasné, že Turecko celou oblast chce, nebo v ní chce mít alespoň rozhodující politický a ekonomický vliv, zatímco Kurdové tam Turky nechtějí ani vidět. A Američané tam „jen“ kvůli společným patrolám nebudou navždy. Zkrátka, celá ta vize „bezpečnostní zóny“ je ještě běh na dlouhou trať. Počkáme a uvidíme, jakou formu nakonec bude mít. Pokud se tedy vůbec někdy z teorie promění v realitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…