I když spolu hovoříme ještě krátce před vyhlášením konečných výsledků, jak hodnotit volební účast, kdy přišla asi polovina voličů? Na Nově jste zmiňoval, že těch 47 v komunálních nebo 42 procent u senátních voleb není ostudné číslo…
Malinko účast ještě klesne, protože stále nejsou započítána sídliště a dodrží se tak dlouhodobý trend.
O čem dlouhodobý trend svědčí? Obměňují se strany, máme nová hnutí, přicházejí nové tváře, a přesto se jim nedaří přilákat k volebním urnám více lidí. Jak to?
Starostové a komunální politici jsou vnímáni jako nejpopulárnější a nejužitečnější politici. Já si to nižší číslo vysvětluji v podstatě jako spokojenost s komunální politikou. Někteří lidé disciplinovaně pravidelně chodí, a další nemají důvod k nespokojenosti, aby se zdvihli. Dám příklad, v momentě, když by se ve městě řešily těžební limity, stavba nějaké nevhodné fabriky nebo zavírání škol či nemocnice, dovedu si představit, že by přišlo k volbám lidí více. Celkově vládne spokojenost s komunální politikou a tak někteří nepovažují za důležité, aby se k volbám vydali.
Kdo je podle Vás vítěz a kdo poražený těchto voleb?
Vítězem jsou bezesporu nezávislé osobnosti. Potvrdilo se, že jak pro Senát, tak pro komunální volby se vyplatí nasadit výraznou osobu s politickým přesahem, s hlubším politickým příběhem, postavu, která je ideálně renomovaná, respektovaná v obvodu, lokální politik nebo člověk, který něco dokázal. Je pak jedno, za jaký subjekt kandiduje, u voliče je důležité, aby to byla výrazná osoba, takový v uvozovkách ombudsman lokality.
Poražena je obecně levice. Nabančíno dostali komunisté, sociální demokraté i protest dostal nabančíno. Hlasy přebírala místní hnutí. Komunální a senátní volby příliš nenahrávají protestním voličům.
Bylo něco mimořádného, něco, co by Vás překvapilo, když se díváte na průběžné výsledky?
Stále výsledky nevidíme, neznáme koncovku. Pro mě je zajímavé, jak se rozhodují sídliště, ukazuje se, že jde o voličskou skupinu pro politiky všech typů. Povede to k tomu, aby politici do budoucna připravovali pro tento typ skupin program a byli mezi paneláky a činžáky mnohem aktivnější. Ukázalo se, že i v Praze dokáže bodovat vlastně velmi lokální hnutí Praha sobě, de facto černý kůň voleb. Očekával jsem, že bude magistrát v Praze pestrý, ale čím dál více se rýsuje, že bude na jednu stranu dát složité dohromady koalici, ale zároveň bude pod tlakem vyhraněné a podobně silné opozice. To je nová okolnost pro Prahu.
V komunálních volbách na mandáty vedou různá sdružení nezávislých kandidátů, lidovci, Starostové. Hnutí ANO vítězí podle průběžných výsledků v komunálních volbách ve většině krajských měst. Stalo se hnutí ANO dominantní silou mimo Prahu?
Sice vítězí, ale velmi často má početnou konkurenci v zastupitelstvech, která za určitých okolností by dokázala hnutí ANO přečíslovat, nebo ho bude nutit ke kompromisu. Hnutí ANO se podařilo zabodovat a má reálnou šanci nabízet místní koalice a dosáhnout primátorských a starostenských řetězů. To bude klíčové zadání a strategie Andreje Babiše nehledě na koaliční partnery a početnost zástupců ANO v městských vládách. Bude chtít dosáhnout co největšího počtu starostů a primátorů.
Prahu Andrej Babiš ztratil. Co z toho vyplývá?
Pro Andreje Babiše je nepříjemná zpráva, že masivní kampaní a marketingovým nasazením se mu Prahu dobít nepodaří. Bude to signál, že bude muset pro Prahu zvolit jinou strategii a v rámci hnutí ANO bude muset zvolit mluvčího a symbol pro Prahu, který bude více akceptován a pražským voličem ctěn více než Andrej Babiš. Hnutí ANO si bude muset pro Prahu volit speciální strategii a postup.
Může být premiér spokojen s výsledkem?
Samozřejmě posílil a to je pro něj příznivá situace. Může to vnímat i jako šanci otestovat svou důvěru a jako hodnocení premiérství. Je to pro něj dobrá zpráva. Samozřejmě je pak důležité, jak dopadnou koalice. Pro Andreje Babiše je důležité to, že bude moc využívat tento typ voleb jako určité beranidlo na antibabišovské strany, aby při možnosti vstoupit do koalice ustoupily, ubraly antibabišovský osten a dělaly kompromisy. Bude toho jistě využívat.
Je to tak, že hnutí ANO přebírá voliče ČSSD, komunistů atd..?
Bezesporu ano. Dá se říci, že hnutí ANO začalo fungovat jako vysavač, jako novodobá středolevicová strana a je největším konkurentem a účinným vysavačem sociální demokracie a nutno dodat částečně i komunistů. Je vidět na ČSSD i komunistech, že si uvědomují, že odtud roste konkurence a že budou muset, pokud situaci budou chtít zvládnout, nasadit úplně jiný styl dělání politiky, jiná témata a jiný způsob prezentace voliči.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá