Oni nepokrytě lžou. Něco se chystá. Tereza Spencerová podává svědectví po návratu ze Sýrie

26.04.2018 7:35 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Je fascinující sledovat lídry západního světa, jak nepokrytě lžou. Ne že by se třeba jen pletli – omyly jsou přece lidské a i vrcholný politik je koneckonců člověk, i když se to často nezdá – ale oni vědomě lžou a všichni ostatní ‚spojenci‘ stojí ‚solidárně‘ za nimi, i když pravdu jistě znají také. Když už jsme ale totiž toho Asada nedokázali svrhnout, jak jsme se kdysi mýrnyx týrnyx rozhodli, tak alespoň budeme prodlužovat válku v Sýrii, jak jen to bude možné. Žádné jiné logické vysvětlení už neexistuje,“ uvádí editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová po návratu z válčící Sýrie. Co tam viděla? A co bude dál? I na to odpovídá v pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz

Oni nepokrytě lžou. Něco se chystá. Tereza Spencerová podává svědectví po návratu ze Sýrie
Foto: Tereza Spencerová
Popisek: Předměstí Damašku

Tak tedy, vítejte zpět ze Sýrie. Psala jste, že vzhledem k operaci v Jarmúku, o kterém jsme psali dříve, jste slyšela výbuchy a klepaly se vám tabulky oken. Běžný smrtelník by asi měl strach, měla jste strach vy? A jak to berou obyvatelé Damašku? Jsou pro ně po letech války podobné věci asi tak normální, jako když u nás prší?

Byla jsem teď v Sýrii během války asi po šesté či sedmé a třeba rok 2013 byl z hlediska palby v Damašku fakt šílený. Tehdy to opravdu nebyl příjemný pocit, ale současně mě přitom fascinovaly děti, které ráno pochodovaly spořádaně do školy, nebo lidé, kteří chodili do práce. Jako by se vůbec nestřílelo, i když byl tehdy Damašek více méně jedna velká střelnice a trefovali se do něj džihádisté ze všech stran. Už tenkrát se mi zdálo, že to přehlížení smrti nemůže být „normální“ a že spousta těch lidí – a dětí obzvlášť – musí být „zralých na psychiatra“. A myslím si to dodnes, ostatně, protože prožitá traumata se podle mého nedají jen tak „rozchodit“.

Napoprvé jsem ze Sýrie opravdu odjížděla s úlevným pocitem, že žiju. S postupem let, jak zprvu naprosto zaskočená a dezorganizovaná režimní armáda získávala půdu pod nohama (a především posléze se vstupem Ruska), se život v syrské metropoli přece jen zklidňoval a v posledních letech už to byla skoro „selanka“ – říkám skoro proto, že Daeš a Al-Káida už byly sice „odehnány“, ale z východní Ghúty stále létaly džihádistické rakety a granáty a stále zabíjely náhodné lidi ve městě. Za ty roky to byly tisíce lidských životů, o nichž se na Západě skoro nemluví. Nebo na okrajích Damašku zabíjeli džihádistiští odstřelovači…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…