U příležitosti 97. výročí vzniku Československa se ve Vladislavském sále Pražského hradu uskutečnilo slavnostní předávání státních ocenění. Prezident Miloš Zeman udělil Řád bílého lva in memoriam letci Britského královského letectva Josefu Františkovi, Řád Tomáše Garrigua Masaryka Františku Kriegelovi, medaili Za hrdinství studentovi Petru Vejvodovi a více než tři desítky medailí Za zásluhy. V bezprostředních reakcích byl za letošní výběr chválen, dokonce i komentátor Lidových novin Petr Kamberský, který patří k nejostřejším kritikům hlavy státu, přiznal, že Miloš Zeman tentokrát národ nerozděloval. „Pro mne to byl trochu návrat do let šedesátých, respektive do roku 1968 a časů kolem něj. Vážím si zejména vyznamenání Jana Petránka a Antonína J. Liehma,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz pravidelné hodnocení uplynulého týdne Zdeněk Zbořil.
Ale i výběr dalších oceněných považuje politolog s přihlédnutím ke curriculum vitae prezidenta za srozumitelný. „Zároveň však rozumím těm kritickým hlasům, protože pocházejí většinou od těch převléknutých, jejichž život začíná, podle jejich paměti, až v roce 1989. Celý seznam také srozumitelně pan prezident vysvětlil ve svém spatra předneseném úvodním slovu, v němž mimo jiné nepřímo upozornil i na to, že kdo se nedostavil, ač byl pozván, také trochu projevil neúctu k těm vyznamenaným a není hoden naší vážnosti, i kdyby to měl být rektor některé z univerzit nebo děkan fakulty, které v minulosti prosluly prodejem textů k přijímacím pohovorům, v těch horších případech i úplatky za skládané zkoušky,“ poznamenává politický analytik.
Exlidovec Kalousek se zlobí na své bývalé soudruhy z Národní fronty
Už druhý den po státním svátku se spustila vlna kritiky za některé vyznamenané. „Z orgií bolševické nestoudnosti, které vyvrcholily státním vyznamenáním pro soudruha Miroslava Tomana, šel mráz po zádech,“ komentoval například první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ocenění předlistopadového člena vlády. Výhrady zazněly i vůči Františku Kriegelovi, který po sovětské okupaci v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol, jenž legalizoval pobyt vojsk Varšavské smlouvy v Československu a jemuž Praha 2 vedená poslankyní ODS Janou Černochovou odmítla udělit čestné občanství, protože byl komunista. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce oceněný exředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek několikrát ve funkci porušil zákon a Františka Ringo Čecha nazval kritik Jan Rejžek socdemáckým papouškem kakadu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník