Publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch v komentáři pro ParlamentníListy.cz tvrdí, že prezident Zeman zřejmě ztrácí nervy. Jinak si prý nejde vysvětlit jeho ostrá slova směrem k americkému velvyslanci. Prezident republiky diplomata Schapira zkritizoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v neděli.
Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček podle Romana Jocha přestává mít vliv na prezidenta. „Jinak si neumím vysvětlit hyper-reakci pana prezidenta na slova amerického velvyslance v Praze,“ píše Joch.
Ambasador USA Schapiro toho prý „až tak moc neřekl“, vlastně nešlo o žádný názor, ale pouze o konstatování faktu. Přestože Roman Joch v přímé volbě Miloše Zemana nevolil, jak sám říká, nesouhlasí s výzvou k jeho odvolání či co nejrychlejšímu sesazení z Hradu.
Publicista Joch se vyjadřuje také k úvahám, zda by měla na území České republiky vzniknout stálá vojenská základna NATO. Podle jeho slov to není potřeba. Naopak by měli být vojáci přítomni v pobaltských státech, aby mohl Západ pohotově reagovat na případnou ruskou agresi.
Celý komentář Romana Jocha pro ParlamentníListy.cz:
Miloš Zeman zřejmě ztrácí nervy. Nebo Hynek Kmoníček na něj už nemá tak umírňující vliv, jako měl doposud. Jinak si neumím vysvětlit hyper-reakci pana prezidenta na slova amerického velvyslance v Praze. Ambasador Schapiro vlastně toho až tak moc neřekl. Vlastně neřekl názor žádný, podbarvený politicky či jinak. Jen konstatoval empirický fakt, že Zeman bude zřejmě téměř osamoceným evropským státníkem v Moskvě stojícím hned vedle Kim Čong-una. Na to bylo nejlepší mlčet, přejít to mlčením – a pak si to s velvyslancem Schapirem vytmavit mezi čtyřma očima. To však náš prezident Zeman neudělal, čímž opět ke svému evropskému téměř osamocení v Moskvě přitáhl pozornost.
Jak by řekl Talleyrand, bylo to horší než zločin, byla to chyba.
Pochopitelně, Hynek Kmoníček by nic takového prezidentovi nedoporučil. Kmoníček je jeden z nejvtipnějších lidí, které znám (nechte si někdy od něho vyprávět příhodu o prvním bulharském velvyslanci v Osmanské říši)*, jen má jednu chybu. Ví, že realismus je nutný a cynismus potřebný. Tou chybou však je, že se domnívá, že pokud je cynismus potřebný, pak super-ultra-cynismus je super-ultra-potřebný. Omyl. Super-ultra-cynismus je někdy v zahraniční politice stejně škodlivý jako moralismus.
Byť jak byť, Kmoníček určitě Zemanovi reagovat na Schapira neradil. Takže buď už na Zemana vliv nemá, nebo Zeman dělá nevynucené chyby a ztrácí nervy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka