Americký prezident Donald J. Trump chce odstoupit od smlouvy INF, která reguluje raketový arzenál Spojených států a Ruska. Je to vážný problém? Do jaké míry jsou tyto rakety nátlakovým prostředkem, jak moc jde o reálného „strašáka“?
Je to adekvátní odpověď na dlouhodobé porušování smlouvy ze strany Ruska. Může vézt i ke smlouvě nové nebo k jejímu restartu.
Ikonická smlouva INF, podepsaná Reaganem a Gorbačovem, vydržela světu 30 let. Po jejím podpisu se zničilo do začátku 90. let několik tisíc raket. Lze říci, že tato smlouva pomohla zastavit závody ve zbrojení, případně přinesla světu mír?
Přispěla ke krachu Sovětského svazu. Po vyšponování závodů ve zbrojení přispěla k sovětské implozi.
Ruský prezident Vladimir Putin se již v roce 2007 vyjádřil ve smyslu, že smlouva INF již nadále neslouží ruským zájmům. Je možné, že Rusko od tohoto okamžiku nebralo smlouvu vážně?
Ruský prezident prohlásil, že považuje za největší katastrofu minulého století zhroucení Sovětského svazu a tato smlouva byla součástí tohoto pro svět osvobozujícího procesu. Vymanění se z této smlouvy a její porušování bylo pro Rusko logickým krokem v rámci úsilí znovuobnovení slávy zaniklého impéria.
Jak by měl Západ na Trumpovo odstoupení od smlouvy reagovat? Jsme de facto ve studené válce s Ruskem i v kombinaci s hybridní válkou? Měl by Západ začít investovat do závodů ve zbrojení, uvalit na Rusko embarga?
Západ by měl v první řadě seriózně investovat do vlastní obrany, dlouhodobě ona 2 % HDP – to nejsou žádné závody ve zbrojení, ale pouhé základní udržování bojeschopnosti vlastních armád. Bude-li Západ silný, k válce s Ruskem nedojde.
Jaká by měla být pozice České republiky v tomto sporu? Máme se držet stranou?
Máme dbát na to, abychom měli bojeschopnou a respektovanou armádu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs