Do summitu v Minsku, kde se setkal ruský prezident Vladimir Putin se svým ukrajinským protějškem, mnozí vkládali velké naděje. Týden po jednáních v Minsku jsme ale nikdo podle česko-finské politoložky nemohl s určitostí tvrdit, že víme přesně a jasně, co svými kroky sleduje a kam konflikt na Ukrajině reálně nakonec vyústí. Byli jsme svědky spíše rétorické války mezi Ruskem a Západem, pro kterou bylo charakteristické horečné vyvozování závěrů v oblasti bezpečnosti a mezinárodních vztahů na evropském kontinentu. Jedno rétorické cvičení střídalo druhé a nejednoznačná vyjádření, provokace a dezinformační kampaně, zejména z ruské strany, konaly svoji práci.
Až dnes (3. 9.) konečně podle Sušové-Salminen přišla průlomová zpráva, která signalizuje, že se začaly hýbat ledy. Vladimir Putin se totiž dohodl s Petrem Porošenkem na ukončení střelby na Donbasu. Politoložka nicméně varuje před přílišným optimismem a upozorňuje, že situace na Ukrajině zůstává stále složitá.
Hra, kterou doteď hrálo Rusko se Západem a která předpokládala, že kompromis by znamenal porážku či stanovování určitých precedentů, jež se nehodí do krámu jedné nebo druhé straně, údajně přechází do nové fáze. Půjde v ní o to uhrát co nejvíc a neztratit přitom zcela tvář, ovšem ekonomicky vyčerpaná Ukrajina ani slabá Evropská unie v ní podle analytičky nebudou hrát s vysokými kartami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vss