„Tak už to začíná! Nikoli ‚volná soutěž politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítající násilí jako prostředek k prosazování svých cílů‘, jak praví čl.5 Hlavy první Ústavy ČR, kterou naši političtí reprezentanti tolik milují. Nikoli, budou se, jak předpokládáme, opět hádat do hrdel a statků‘,“ předesílá na začátek dnešního Rozjezdu Zdeněk Zbořil.
Podle posledního průzkumu Kantar TNS pro Českou televizi, do kterého už se mohla časově promítnout vládní krize, protože byl uskutečněn ve dnech od 9. do 29. května, čísla vypadají takto: hnutí ANO 31,5 procenta hlasů, ODS má 11,5 procenta hlasů, komunisté 10,5 procenta a sociální demokracie je až čtvrtá s rovnými deseti procenty, pátá je TOP 09 s devíti procenty hlasů. Lidovci získali asi 8,5 procenta, zatímco Starostové a nezávislí, kteří jsou v předvolební koalici s KDU-ČSL, získali dvě procenta. Do sněmovny by se dostala ještě SPD Tomia Okamury. „Soutěž se změní v boj o moc a válka průzkumů a průzkumníků nebude za hysterií politických stran nijak zaostávat. Zvláštní je, že u všech možných zkoumání veřejného mínění nenajdeme odpověď na otázku Benjamina Franklina, zda veřejné mínění je skutečně veřejné, anebo dokonce, zda je to vůbec mínění,“ říká Zbořil. „Možná by bylo zajímavější, kdyby se média více věnovala tomu, zda a jak je možné výsledky voleb „upravovat“ a zda naše volby nebudou ovlivňovat Putinovi hackeři. A protože víme, že se fixluje i ve jménu hodnot, svobod a občanské společnosti, zda se nebude hackovat odjinud. Třeba prostřednictvím agentury MV ČR nedávno s takovou slávou založené,“ dodal s nadsázkou.
Hnutí ANO suverénně vede. Přitom Andrej Babiš musel odejít z vlády, politici, komentátoři upozorňují stále na jeho údajně pochybné obchody, ovlivňování médií a k tomu všemu má představovat i ohrožení demokracie. Jak je možné, že neztrácí podporu voličů? A vzal Babiš příznivce levici? „ANO 2011 má výhodu, že o sobě netvrdí, že je levicové nebo pravicové. Jednak už skoro nikdo neví, co se tím myslí a na tomto označování trvají „tradiční strany“, které tím jen zastírají, že žádný atraktivní volební program nemají. Andrej Babiš si pak může dovolit mluvit, s prominutím, jak mu zobák narost (podle Eduarda Basse), a lidí mu rozumějí lépe, než krkolomným projevům reprezentantů jiných politických stran. A to přesto, že i ANO 2011 si stačilo vychovat hned několik vypravěčů, nakažených infekcí bohaprázdné povídavosti šířící se z Poslanecké sněmovny a Senátu,“ reagoval politolog.
Podle Zbořila možná i debaty o „ohrožení demokracie“ způsobily, že se lidé začali zajímat o to, kdo „ovlivňuje“ jiná média a „kdo stojí v pozadí za skutečným „mediálním impériem lhavosti“, se kterým máme každodenní zkušenost.“ Politolog dále podotýká: „Dokonce i odkazy na Babišovu minulost a tázání se, jak svého majetku nabyl, vyvolalo zájem o to, jak to začínalo na počátku devadesátých let a seznamy privatizovaných a restituovaných „majetků“ se téměř denně objevují na nejrůznějších webech. Možná dojde i na ty roztodivné restituce původně židovského majetku na pražském Josefově a zájem o ty restituenty, kteří si dávno mysleli, že jsou „za vodou“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá