Zbořil: Buď budou držet pohromadě, nebo viset každý zvlášť. Zlé tajemství vlády

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.10.2023 10:11 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nacházíme se ve stavu, pro který si můžeme vypůjčit dnes zapomenuté jméno ‚tekutá nenávist‘ anebo ‚tekutá nespokojenost‘. Ta má podle politologa z hlediska politické třídy nebezpečnou vlastnost, že je totiž téměř neviditelná, bezbarvá, ale všech se dotýkající.“ Zdeněk Zbořil tentokrát ve svém komentáři věnuje zásadní část dění v Izraeli, polským volbám i českým protestům ve školách i Parlamentu.

Zbořil: Buď budou držet pohromadě, nebo viset každý zvlášť. Zlé tajemství vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Nelze nezmínit až archetypální ‚vraždění neviňátek‘ v Gaze a na území státu Izrael od severu k jihu. Toto biblické slovní spojení používám záměně proto, že chci poukázat na zejména v Evropě pravzor chování národů odvolávajících se na ‚západní hodnoty‘,“ začal svůj dnešní komentář politolog. „Dnes k tomu můžeme přidat výraz genocidní chování různých civilizací, mezi kterými ta ‚západní‘ nezaujímá místo poslední. Historici mají ve svém popisu činů dehumanizovaných kultur a civilizací data už od roku 387 n.l. Od let pozdního a rozpadajícího se imperiálního Říma až po konec druhé světové války. Nesměle k tomu připomínají i vraždění Židů v roce 1946 v polských Kielcích,“ dodal.



Nemůžeme se ale orientovat jen na dějiny. „Nejde jen o historická data a konstatování, zda první organizované vraždění, později nazývané pogromy, bylo v 11. stol. v západní Evropě nebo v téměř stejné době na Kyjevské Rusi, ale o to, že je to nekonečný řetěz krutostí a nenávistí, se kterými si nedokázalo poradit křesťanství, humanismus, renesance a osvícenství stejně jako liberalismus a demokracie s jakýmikoliv přívlastky. Evropa a ‚západní arogance‘ nejsou jediným místem na světě a v dějinách lidstva, ale přece jenom obrazy malované v dobách našeho nedotknutelného Otce vlasti Karla IV., křesťanských panovníků Ferdinanda a Isabely španělských, přes monumentální obrazy hrůzy Williama Shakespeara a ‚obrázky‘ Francisca Goyi, jsou mementem, které bychom i v současné době mohli mít na paměti,“ říká politolog. „Nejsou o nic méně hrůzostrašné než pohledy na vrahy a jejich oběti v Gaze a o nic méně otřesné než obrazy likvidačních táborů za druhé světové války na území Velkoněmecké říše, ve vietnamském Son-my (My-lai) nebo kobercovými nálety pokrytém a ‚humanizovaném‘ Iráku,“ doplnil.

„Dnes už víme nebo alespoň tušíme, jak to začalo, hledáme trestněprávní odpovědnost těch, kteří to způsobili, nejsme si jistí odpovědností politickou a snažíme se nemyslet na vinu morální. A když už jsme si dovolili vypůjčit ‚otázku viny‘ z dnes už zase připomínané přednášky Karla Jasperse roku 1946, neměli bychom zapomenout na jeho upozornění na vinu metafyzickou, kterou bychom i dnes se měli naučit definovat, soudit a odsuzovat. Je jím myšlena vina existenciální a tu musíme, chceme-li existovat, zvládnout. Wir schafenn das, jak by mohla říct Angela Merkelová, kdyby uvažovala nikoliv v politických heslech, ale i v tezích nedehumanizovaných,“ uvedl.

Sčítání výsledků voleb v Polsku

Samozřejmě že si ještě nějakou dobu počkáme na výsledky hlasování v Polsku. „Volební kampaň v Polsku byla temperamentní až neurvalá, alespoň podle mediálního zpravodajství v Evropě, Velké Británii, Kanadě a ve Spojených státech. Tak jako už skoro tradičně, pokud si na ‚Západě‘ všímají střední a východní Evropy, většina analýz, která měla své autory a jejich přání produkována za hranicemi Rzeczy pospolite Polskej, vše bylo zjednodušeno na pro a proti těm, kteří byli považováni za hlavní reprezentanty onoho tak dnes oblíbeného ‚buď, anebo‘. Nesmíme zapomínat ani na to, jak jsme se poučili při odhadech výsledků voleb na Slovensku, že se výzkumníci, pokud nevycházejí z širšího sociálního kontextu, také často mýlí. Odhadnout ale samozřejmě už můžeme, že těmito volbami se bude celá polská společnost zabývat i po volbách a že ani jeden z předpokládaných výsledků neznamená, že po volbách nastane spolupráce celé obce k jejímu prospěchu. Ačkoli slibů, že tomu tak bude, jsme slyšeli před volbami nepočítaně,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Máme příliš mnoho "vzdělaných" humanitních "takyvědců", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 16.10.2023 11:55:17
a málo lidí na tvořivou práci. Snadná cesta k blahobytu v ČR je : Vystuduj humanitní obor , to lze levou zadní, drž se dlouho maminky, pak se zaměstnej v politické neziskovce nebo běž do politiky či k novinářům. Dostatečně shrbený hřbet, správná politická orientace a bezpracný život je na obzoru.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…