Jen občasné lokální incidenty ohrožují příměří mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatisty na východní Ukrajině. Přesto prezident Petro Porošenko při svém projevu v Kongresu USA žádal především o pomoc pro ukrajinskou armádu a také o udělení zvláštního spojeneckého postavení, umožňujícího bližší spolupráci s USA. Po Západu chtěl především zbraně, což spojil s výčitkou za dosud poskytnutý vojenský materiál. „Přikrývky a zařízení pro noční vidění jsou také důležité, ale přikrývkami válku nevyhrajete,“ konstatoval.
Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Alexandra Tomského (+ 2. část), Romana Šmuclera, Jiřího Pehe (z 11.9.), Romana Jocha (ze 7.8) + (9.9.), Jiřího Pospíšila, Pavla Žáčka, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky, Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, , Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe (30.7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.
Příměří na východní Ukrajině považuje politolog Zdeněk Zbořil za křehké. „O jeho porušování nás s radostí informují v České televizi téměř každý den. Ale může také dojít ke zhroucení toho vyjednávání. To ale myslím až po všeobecných volbách, protože zatím si to může některá ze stran vykládat jako klid před bouří a příležitost pro přeskupování vojenských sil a získávání nové výzbroje a přezbrojování,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil na úvod svého pravidelného hodnocení politických událostí posledních dnů.
Kanada se potřebuje zbavit zastaralých zbraní
Prezident Porošenko sice v americkém Kongresu sklidil potlesk, ale postavení zvláštního spojence nikoli. To od kanadské vlády získal nabídku pomoci ve výši sta milionů dolarů, z toho 93 milionů na zbraně a sedm na tzv. humanitární pomoc. „To dělá dojem, že se Kanada rozhodla zbavit se svých zastaralých zbraní nebo zásob, což by ji přišlo dráž, kdyby je měla likvidovat. Na Ukrajinu se tak skutečně může dostat spousta vyřazeného materiálu, tak jako my posíláme Kurdům také ze starších vojenských zásob, které stejně musíme nějakým způsobem obnovovat,“ upozorňuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník