Zdeněk Zbořil: Zelené mozky z NATO zase prohrály. Merkelovou čeká soumrak. Chlast a zbraň, pozor

01.08.2016 7:00 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Především návrhům k obraně země a ochraně jejích obyvatel před hrozbami plynoucími z nekontrolované migrace do Evropy, které představil Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech, se při hodnocení politického dění uplynulého týdne věnuje politolog Zdeněk Zbořil. Všímá si také uzavření turecké vojenské základny Incirlik, kterou využívá NATO a jsou v ní jaderné zbraně, což považuje za další prohru zelených transatlantických mozků. Zamýšlí se i nad počínáním německé kancléřky Angely Merkelové.

Zdeněk Zbořil: Zelené mozky z NATO zase prohrály. Merkelovou čeká soumrak. Chlast a zbraň, pozor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

O obraně České republiky a ochraně jejích obyvatel před hrozbami plynoucími z nekontrolované migrace do Evropy hovořil pro Blesk TV Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech. V souvislosti s teroristickými útoky, kterých v Německu a ve Francii přibývá, doporučil deportovat ty, kteří nezískají azyl. Totéž by navrhoval pro fanatické imámy, kteří v mešitách rozsévají nenávist. Jako další možnost prezident uvedl zabránit financování muslimských mešit ze zahraničí, přičemž zmínil Saúdskou Arábii, čímž souzněl s francouzským premiérem Manuelem Vallsem. Ten v minulém týdnu v reakci na teroristické útoky v zemi vyzval k zákazu zahraničního financování mešit na dobu neurčitou. „Pan prezident vlastně opakuje a rozvádí stejné teze jako ve svých prvních komentářích na počátku uprchlické krize. Jen je trochu konkrétnější, ale také tak trochu větším idealistou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Zajímalo by ho ovšem, jak by chtěl český prezident zabránit šíření nenávisti prostřednictvím nějaké víry. „Asi by šlo nařídit Saúdské Arábii a dalším ropou páchnoucím diktátorům, aby nefinancovali islámské teroristy, ale pak bychom to museli vynutit osvědčenými prostředky, které se ukázaly efektivní třeba při rozpadu Jugoslávie nebo zániku Libye a rozvrácení Iráku. Vyhlásit nebe nad Arabským poloostrovem a Perským zálivem za ‚bezletovou zónu‘ a my se svými spojenci bychom tam bombardovali všechno, co se ještě hýbe. Jistě by nám Otec v Bílém domě rád požehnal, kdyby z toho také něco bylo pro jeho zemi a jeho bohaté. Ale to se asi nestane a pan prezident Zeman, ať dělá, co dělá, stejně nebude panem Kolářem a jeho Evropskými hodnotami vzat na milost. Pan předseda francouzské vlády zůstane ale také oslyšen, protože karty se tentokrát nerozdávají nejen v Praze, ale ani v Paříži,“ myslí si politolog.

Hranice nebyly úplně neprůchozí, ani když byly zadrátované

Prezident Miloš Zeman se kvůli nebezpečí terorismu rovněž vyslovil pro aktivní ochranu hranic České republiky a jako krajní opatření si umí představit i vybudování plotu na českých hranicích. Připomněl, že už oplocení postavilo Maďarsko, pak Makedonie, zvažuje se vybudování plotu v Brennerském průsmyku. České hranice podle hlavy státu může chránit armáda, policie, ale mohou být využita i elektronická detekční zařízení. Zdůraznil při tom, že Willkomenskultur, politika německé kancléřky Angely Merkelové vůči migrantům, se ukázala jako nesmyslná.

„Nevím, zda pan prezident náhodou neměl ‚modrou knížku‘. Ale i útěkům přes československé hranice po roce 1948, a dokonce i později, naši stateční ‚Pesáci‘ se svými vlčáky nikdy úplně nezabránili. Když to nešlo přes dráty lesem, jezdilo se s Čedokem na Kubu s přestoupením a vystoupením v kanadském Ganderu. Abych nezapomněl, i dobře prověření příslušníci Pohraniční stráže byli často, jak víme z mnoha doznání účastníků útěků, spíše úplatní než jen stateční. A peníze přece hrají velkou roli i v té neviditelnou rukou trhu řízené současné migrační vlně. Willkomenskultur mi pak v těchto souvislostech zní jako nějaké oprášené téma z Richarda Wagnera. Třeba Götterdämerung, Soumrak bohů,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Po zavírací hodině hospod by chlast a zbraň byly smrtící kombinací

Miloš Zeman dále přiznal, že změnil dříve kritický názor na držení příliš velkého počtu legálních střelných zbraní občany. „Občané by se měli ozbrojovat proti teroristům,“ tvrdí nyní prezident a zmínil, že zbrojní pas na revolver si udělala už i jeho žena. Řekl také, že se na Pražském hradě připravují přísnější bezpečnostní opatření, na něž Pražský hrad dostane od Ministerstva obrany sto milionů. Hrad je totiž podle Miloše Zemana možným cílem teroristického útoku podobně jako další místa, kde se shromažďuje větší počet lidí, jako je pražské metro. Poukázal na zjištění německé zpravodajské služby, že se mezi milionem migrantů, kteří do Německa přišli, nachází asi 15 tisíc velmi nebezpečných osob. Proto lze podle prezidenta počítat s tím, že bude přibývat i teroristických útoků po Evropě.

Hlava státu upozornila i na riziko, že by Turecko mohlo pustit z utečeneckých táborů na svém území do Evropy 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie. „Nedovolím si kritizovat názor vrchního velitele branné moci ČR, protože jsem po dvou letech základní vojenské služby dosáhl jen nejnižší hodnosti. Ale vím z rozhovorů s policisty, že není jednoduché pohybovat se ozbrojen. Smrtící kombinací je, jak lidé s praxí tvrdí, ‚chlast a zbraň‘. A představme si česká města i venkov, jak by mohly vypadat po zavírací hodině restaurací a hospod,“ obává se Zdeněk Zbořil s tím, že zkušenosti ze zahraničí jsou také rozdílné.

Brannou výchovu nebo založení domobrany nechme na lidech z praxe

„V USA se považuje právo držet zbraň div ne za projev americké identity, ve Státu Izrael za nezbytnost a ve Švýcarsku za nutný doplněk kolektivní obrany. Snad by opravdu bylo lepší uvažovat u nás doma o obnovení ‚branné výchovy‘ nebo o založení ‚domobrany‘, ale ať to posoudí lidé s praxí styku se zločinem a zločinci. A nikoli jen dámy a pánové, kteří ‚bojují‘ hlavně o co nejvolnější prodej a konzumaci drog – alkoholu, tabáku etc. – v parlamentních kioscích. Volné držení zbraní bych pak našim ‚politických elitám‘ i proti vůli pana prezidenta zakázal. Už se jich pozabíjelo dost,“ podotýká politický analytik.

K migrační krizi i ke čtyřem nedávným útokům v Německu se vyjádřila kancléřka Angela Merkelová, která přerušila dovolenou a na tiskové konferenci tyto činy odsoudila. Zopakovala slova, která v posledních měsících zazněla už několikrát: Současnou krizi podle ní Německo zvládne. Zároveň kritizovala špatnou uprchlickou politiku EU a vlažný přístup některých zemí k přijímání migrantů. Německo podle ní prochází těžkou zkouškou, ale zvládne ji. „Je vidět, že Angela Merkelová už je zkušená a mnoha politickými půtkami ostřílená politička. Slibuje nemožné a vinu svádí na kohokoli, jen se odmítá přiznat k vinám svým. Jsem proto přesvědčen, že ‚zatlouká‘ jenom proto, aby se nemusela hlásit ke své odpovědnosti,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

EU je nejméně zodpovědná a účty skládající politická instituce v Evropě

Hodit to dnes na EU ale považuje politolog ze strany německé kancléřky tak trochu za podvod. „Evropská unie dnes už snese všechno, protože je to dávno nejméně zodpovědná a účty skládající politická instituce v Evropě. A jen tak mimochodem, Angela Merkelová v posledních dvou třech letech vládla EU ‚železnější rukou‘ než její dávný předchůdce Otto von Bismarck. Proč nejprve o sobě nedávala vědět, a teď se zase objevila, neví snad nikdo nejen u nás, ale ani v Německu. Navíc sdělovat národu, že ‚přerušila dovolenou‘, je nehoráznost okoukaná od českých politiků. Jsou přece ve službě, která nezná dovolenou a jejich ‚služba národu‘ se neřídí zákoníkem práce nebo kolektivní smlouvou s nějakou odborovou organizací. A předsedové vlád nebo kancléřka jsou ve službě čtyřiadvacet hodin denně,“ připomíná politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…