Oznámení policejního prezidenta Tomáše Tuhého o reorganizaci policejního sboru a sloučení dvou elitních útvarů v jeden, vyvolalo dosud největší spor ve vládní koalici. V ní čelí hnutí ANO přesilovce zbývajících dvou členů, ČSSD a KDU-ČSL, jimž se dostává vydatné podpory od dalších „tradičních“ stran z opozice. V tomto duchu si Česká televize naplánovala nedělní klábosení v OVM, kde měl být Andrej Babiš předhozen nejen kolegům z vlády, Milanu Chovancovi a Pavlu Bělobrádkovi, ale aby byl nepoměr ještě zvýrazněn, hodil se jako další host exlidovec a nyní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministr financí však pozvání z pátečního dopoledne přijmout nemohl, protože se účastnil dlouho dopředu ohlášeného semináře k EET. Udivilo ho proto, když jím nabídnutého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ČT neakceptovala a židli pro zástupce hnutí ANO nechala ve studiu prázdnou.
Zmíněné trio si notovalo, že reorganizace policie je plně v kompetenci policejního prezidenta, ministr vnitra za ni nese politickou odpovědnost a ostatním politikům ani dalším představitelům státní moci nepřísluší do věci jakkoliv zasahovat. Fotku jejich vysmátých tváří z útrob Kavčích hor okomentoval večer na twitteru slovy „Již brzy. Nová menšinová vláda. Jak se vám líbí?“ Andrej Babiš, jenž se v nepřítomnosti stal otloukánkem veřejnoprávní diskuse. „Pánové, kteří v Otázkách Václava Moravce soudili a odsoudili Adreje Babiše s odvoláváním se na právní stát trochu zapomněli, že mu neposkytli právo obhajoby, ani obhájce ex offo. Za druhé, a to je vážnější, podceňují ty, ke kterým mluví,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Lidé nezapomněli na to, co lidovci a sociální demokraté vyváděli
Myslí si, že už si lidé nepamatují, jak, kdy a kteří členové jejich stran, a to nejen řadoví členové, ale i ministři a poslanci, museli odejít z politiky. „A to proto, že byli pravomocně odsouzeni za různé trestné činy – ministři spravedlnosti a zdravotnictví, poslanci a jiní z ČSSD, místopředseda vlády za KDU-ČSL. Kolik jich muselo opustit své funkce pro podezření z podobné trestné činnosti a kvůli kontaktům s privatizačním podsvětím. Kolik podobných a veřejně známých záhadných, nevyšetřených a neodsouzených případů takzvaně spadlo pod stůl. Jak to bylo s desítkami milionů nebohého Stanislava Grosse a jakou ekvilibristiku předváděli státní zástupci, soudci, a dokonce i místopředseda Nejvyššího soudu, aby nebylo možné odsoudit senátora Čunka. A kolik tento případ stál peněz Karla Schwarzenberga,“ připomíná politický analytik přítomným špičkám tradičních stran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník