Tak nám vláda nadělila před Vánocemi daňový balíček. Sněmovna snížila daně a zrušila superhrubou mzdu. A už se ozývá, že „ODS najela na Tlustý populismus“. Cituji pana bývalého premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka. Co vy na to?
Za prvé Topolánka nekomentuji. K tomu se vyjadřovat nebudu. Jestli chcete pár slov k vlastnímu návrhu?
Určitě. Váš komentář?
Za prvé. Snižování daní je ve společnosti s tak vysokou daňovou a pojišťovací zátěží, jako je Česká republika, vždycky správné.
Za druhé. Pokud je snižování daní prováděno v době hluboké hospodářské krize, je to ještě lépe.
Za třetí. A to už je negativní komentář. Tohle snižování daní je prováděno v době, kterou bych označil nejen jako hlubokou hospodářskou krizi, ale i rozvrat veřejných financí. Vláda se chová k veřejným financím… skoro bych řekl zločinně. Zakládá do budoucnosti obrovské problémy. Každý, kdo se na těchto krocích podílí, byť je to pozitivní krok snižování daní, si musí uvědomit v jakém je to rámci. Rámec je strašný. Rozvrat veřejných financí a do toho tento krok. Je potřeba vyhodnocovat nejen dílčí věc.
Za čtvrté. Snižování daní je provázeno zvyšováním daňové progrese. Čím více si vyděláte, tím větší procento ze svého příjmu zaplatíte.
Není pravda, že původní rovná daň, kterou jsem navrhoval, neměla žádnou progresi. Tzv. odpočitatelná položka znamená, že první část příjmu, není zdaňována vůbec, a proto, když zpětně vypočítáte tzv. efektivní zdanění, zjistíte, že procentuální sazba díky odpočitatelné položce roste. To bylo úpravou, kterou provedla nová zvláštní koalice ODS s Babišem, prohloubeno. Návrh přináší větší daňovou progresi. V době krize zavádět větší progresi znamená snižovat motivaci lidí, aby se více snažili. Jakmile zavedete, že s rostoucími příjmy roste procentuální sazba, vlastně lidem říkáte, že nejlepší je vydělávat málo, a to je v době hospodářské krize pravý opak toho, co se má dělat. Potřebujete motivovat lidi, aby se snažili co nejvíce a ne je demotivovat zvýšenou progresí.
Hlasoval byste pro návrh? Je v něm vlastně něco z vašich návrhů před 15 lety?
Přestože, je v návrhu obsažena moje symbolická patnáctka, kterou jsem v době své politické kariéry tak vehementně prosazoval, je to jen drobný zlomek návrhu. Je to podobné, jako když Kalousek s Topolánkem dělali svou daňovou reformu a snažili se tvrdit, že jde o návrh, který jsem já spočítal a se kterým vyhrála ODS volby v roce 2006. Taky tam byla patnáctka a nebyl to stejný návrh. A v tomto případě je to to samé. Jen tam jen patnáctka a zbytek úplně něco jiného. Já bych pro to nehlasoval. Celý rámec a zvýšená progrese jsou pro mě pádné důvody na návrh nepřistupovat. Kdo tohle podpořil, si musí být vědom, že ekonomická katastrofa vládou vytvářená nejen ve veřejných financích, ale vůbec v celé společnosti, bude přičtena těm, kdo se na ní podíleli. Na tom bych se jistě nepodílel.
Řekl jsem, že Topolánka komentovat nebudu, ale přece jen jedno uvedu. Šiřitelem komplexního návrhu, který byl programem v roce 2006, se kterým vyhrála ODS volby, byl právě předseda Topolánek, aby posléze prohlásil, že programu nevěřil už ve volební kampani. Teď se neustále vůči tomu vymezuje a zapomíná říkat, že byl spolu se mnou hlavní propagátor. Připadá mi to takové… Asi ztratil paměť. Původní návrh obsahoval superhrubou mzdu, ale také dramaticky snížené sazby nejen daně, ale i sociálního a zdravotního pojištění. Celkový efekt byl veliké plus pro občany. Proto se také volební program jmenoval ODS plus a plus ukazovalo známé kolečko, kde si každý mohl natočit, jaký efekt plus to přinese pro jeho výplatu. Superhrubá mzda byla proto, že považuji za správné, aby člověk viděl, kolik odvádí státu. Chtěli jsme, aby lidi viděli, jak obrovská je zátěž. Kritika, která se objevovala, byla o tom, co pak udělal Kalousek a Topolánek, že v jejich reformě daňový základ směrem k superhrubé mzdě zvýšili, ale procentuální sazby nesnížili. Proto celkový efekt pro velkou část obyvatel nebyl plus, ale minus.
Když zmiňujete Miroslava Kalouska, tvrdí, že nový návrh představuje jenom zadlužení dalších generací, sám poslanec TOP 09 to označil jako zločin a rozvrat veřejných peněz. Podle kritiků Babiš jen uvazuje lidi k dalším dluhům a negativní dopady pocítí i obce. Co na to říkáte?
Použil jsem stejné pojmy. To jsou ekonomické zločiny vlády, rozvrat veřejných financí, těžce zadlužená budoucnost. Nikde nevidím ani zmínku o tom, jak to má být řešeno. Dluh má stoupnout během letošního a příštího roku skoro o bilion a jen úroky z toho budou reprezentovat v příštích rozpočtech nejméně 30 možná spíš 50 či 60 mld. úroků, každý rok. Navíc částka bude pravděpodobně stoupat. A vůbec neslyšíte, kde je vezmou. Komu budou ubírat? Jaké daně budou zvyšovat? To je dluhová past. Někdy říkám dluhová vývrtka. Uvedení ekonomiky do obtížně zvládnutelného pádu. To současná vláda dělá. Proto pojmy: rozvrat veřejných financí, zločinné ekonomické kroky a charakterizoval jsem to stejně. Bude chvilku trvat, než se to projeví. A raději použiji příměr: Vláda seje bodlák. Ten vyroste a co si s ním pak počneme? Co s ekonomickou katastrofou budou příští vlády dělat?
Vláda nehledá východisko. Na jedné straně se snaží získat co nejvíce voličů. Kroky jsou motivované nákupem voličů. To je jeden motiv. A po tomto hlasování přibývá další, a to hledání viníků nebo spoluviníků… na koho to bude možné hodit. Jak jsem říkal, že proto bych nehlasoval, nedával bych Babišovi příležitost, aby říkal, že tenkrát, když se bodlák sel, přiložily ruku k dílu ODS a další. To je významný důvod, proč bych se k tomu nepřipojil. Leckdo by mi mohl říci, proč jste nepodpořil patnáctiprocentní sazbu, když jste s tím spojil deset let politické kariéry? Nedodržení reforem byl důvod mého odchodu z politiky. Pro někoho to může vypadat nepochopitelně, ale jen když zůstanete na povrchu. Jinak zjistíte, že rozumný člověk to nemůže podpořit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá