Co se vás z událostí v poslední době nejvíce dotklo?
V poslední době mě hodně mrzí, že se některé věci, které jsou zásadní pro Českou republiku, rozhodují na poslední chvíli bez nějaké podrobnější přípravy, bez konzultace s odborníky a řekněme dost chaoticky. Tím posledním příkladem je takzvaný daňový balíček, kdy se vláda na žádné změně daní neshodla. Premiér jako poslanec přinesl svůj vlastní návrh, který neměl řádně vydiskutován, neměl dopočítány dopady do veřejných rozpočtů a navíc se ten balíček ve Sněmovně dost výrazně změnil. Výsledkem je zaprvé, že tady máme návrh, u nějž neznáme dopady na rozpočet, a pak katastrofální dopady na rozpočty krajů a obcí.
Jenom v našem městě je dopad těchto změn přes 20 milionů korun, což jsou samozřejmě peníze, které v době krize budou chybět, protože kraje a města jsou schopny poměrně rychle a efektivně investovat. V minulé finanční krizi v roce 2010 právě situaci s těmito investicemi krajské a obecní rozpočty zvládly, zatímco dnes nám stejnou možnost vlastně tyhle změny berou. Navíc ještě nejsou žádným způsobem promyšlené další dopady.
Právě na daňový balíček jsem se chtěla zeptat. Co to znamená pro vaše město Nové Město na Moravě, o kolik peněz přijdete a jak hodnotíte, že tímto způsobem a v této době – krizi koronaviru – hnutí ANO, ODS, hnutí SPD připravilo města o tyto peníze?
To, že ODS, hnutí SPD a hnutí ANO se rozhodlo tímto způsobem podseknout rozpočty nejen státu, ale i krajů a obcí, a zatnout tak velkou sekyru do veřejných rozpočtů, beru jako mimořádný podraz v době, kdy je nejhůře. Protože udělat tohle v krizi, kdy musíme obracet každou korunu, je dost velký problém. Pro nás to znamená, jak jsem řekl, minus 20 milionů korun, tedy omezení investiční činnosti, úspory ve školách, školkách, v sociálních věcech, provozu městského úřadu a možná si budeme muset i půjčit… není to nic jednoduchého a myslím, že právě v dnešní době bychom se naopak měli snažit pomáhat, ne na nich šetřit.
Jak vidíte, na což jste upozornil, že rozpočet na rok 2021 zdaleka nepočítá se všemi dopady. I za to je vláda kritizována. Mluví se ze strany ministra vnitra Jana Hamáčka o rozvratu veřejných financí, podobně se vyjádřil i poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. Považujete ta slova za vhodná či přehnaná?
Česká republika potřebuje poměrně radikální reformu daní a radikální reformu důchodového systému. Ale aby ta reforma daní a důchodového systému mohla fungovat, musí být dobře promyšlená a lidé si musí být vědomi všech souvislostí. Právě, když se o zrušení superhrubé mzdy začalo mluvit v létě, tak aby to celé zafungovalo, hnutí ANO – respektive jeho ministerstvo financí má připravit příslušná opatření na straně příjmů, říci, kde peníze vybrat jinde. My jsme navrhovali například digitální daň nebo sektorovou daň, bankovní zdanění dividend zahraničních firem a podobně. A také přijde s úsporami na straně výdajů, protože stát ještě stále v řadě oblastí plýtvá.
Ministryně financí (Alena Schillerová, pozn. red.) nám od léta představila šest nebo sedm nových účesů, ale ani jedno opatření na straně příjmů a ani jedno opatření na straně výdajů. Což je problém, kvůli kterému reforma nemůže fungovat, protože ona skutečně jen snižuje daně, ale zároveň říká lidem, že co nezaplatí dnes, budou muset i s úroky zaplatit v budoucnosti. Počítá jen se zvyšováním dluhů, ale nedělá jiné strukturální zásahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová