Zásluhou Donalda Trumpa a jeho administrativy se politické neziskovky staly tématem číslo jedna. Široce se probírá jejich financování a projekty, které za peníze amerických daňových poplatníků po světě provozovaly. Do jaké míry to podle vás bude skutečná stopka za tímto nepříliš průhledným systémem, který ovlivňoval vývoj v řadě zemí světa?
Postupně se dozvídáme a zíráme, kam až sahaly vlivové struktury předchozí americké administrativy. Ve stejnou dobu vyšlo najevo, že Evropská komise v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu „investovala“ více než 130 milionů eur do různých médií. Oficiálním účelem byl nákup reklamního prostoru. Ale která média byla takto podpořena, to Evropská komise odmítá zveřejnit.
Je užitečné rozlišovat mezi progresivistickými politickými neziskovkami a ostatními subjekty. Vidíme totiž nyní více než kdy jindy, že politickou agendu mohou mít i jiné subjekty. Například právě média.
Motivace politických neziskovek jsou primárně ideologické či, chcete-li, progresivistické. Globalismus je pro ně vedlejší. Pro některé z nich proto sice bude odhalené skandální financování ze zahraničí znamenat určitý útlum, ale nemyslím si, že podstatný a dlouhodobý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka