Jedna z mála věcí, která může potěšit živnostníky, je změna názoru ministerstva financí, pokud jde o limity u výdajových paušálů. I když sněmovna v září návrh ODS na zvýšení limitů odmítla, ministryně Alena Schillerová najednou obrátila a uvedla, že zvýšení limitu na dva miliony podpoří. Co této změně postoje hnutí ANO, protože bez posvěcení Andreje Babiše by k tomu samozřejmě nedošlo, říkáte?
Za podnikatelské odbory říkám, že zvýšení hranice u výdajových paušálů samozřejmě vítáme. Ani nespekuluji o důvodech, které k tomu pana Babiše a paní Schillerovou vedly. Ty důvody nás živnostníky příliš nezajímají. Osobně nepochybuji o tom, že to má nějaké politické pozadí, ale pro nás to má nulovou hodnotu, důležité je pro nás posunutí limitu u výdajových paušálů na dva miliony korun a jsme za to rádi.
Jiné změny, které prosadila Babišova vláda, už nejsou tak příznivé. Ať už jde o zvýšení minimální mzdy, zrušení karenční doby, teď sociální demokracie i odbory tlačí na to, aby se uzákonilo pět týdnů dovolené. Který z těch kroků je pro podnikatele nejhorší?
Z určitého úhlu pohledu musím tyto změny hodit do jednoho pytle a z jiného úhlu pohledu je rozdělit. Společný jmenovatel všech těchto změn je, že podnikatelé a živnostníci jsou tady zjevně chápáni jako dojná kráva, zaměstnavatel je ten, kdo má všechno platit, a především má platit ty nejkrásnější výmysly a výdobytky, které si socialisté všech různých stran, ať už jsou z ANO, ČSSD nebo komunisté, vymyslí. Jinými slovy společným jmenovatelem tedy toho všechno je, že levicoví politici se dělají hezkými za naše peníze. Navíc neustále dělají z podnikatelů a živnostníků občany druhé kategorie. Na jedné straně jsou zaměstnanci, pro ty je potřeba činit a konat dobro, ale to dobro má zaplatit jejich zaměstnavatel, tedy podnikatel a živnostník. A ještě podnikateli a živnostníkovi je potřeba navalit další povinnosti, podmínky a sankce. V tomto směru se nic nemění, jen pokračuje to utahování šroubů.
Řada podnikatelů si také stěžuje, že k tomu všemu ještě narůstá byrokracie, povinné papírování jim zabírá stále víc času, což je náročné zejména pro živnostníky, kteří si kvůli tomu musí platit další zaměstnance, například účetní.
Byrokracie samozřejmě také narůstá. Když se občas některé ministerstvo nechá slyšet, jak omezilo byrokracii, je to nesmysl. V praxi dobře vidíme, jak se neustále zhoršuje naše situace, jak stále více a více hodin, tedy peněz, musíme vydat na to, co s naším podnikáním vlastně vůbec nesouvisí. A vymýšlí si to na nás výhradně stát. Vrátím se k vaší otázce, jak se díváme na všechny tyto změny. Obecně, kromě té výjimky zvýšení limitu u výdajových paušálů, nevidím jedinou změnu, která by byla pozitivní. Zavádění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, zrušení karenční doby, prostě všechno, co jste vyjmenovala, jsou změny jednoznačně negativní a neoprávněně přitvrzují chování státu vůči podnikatelům a živnostníkům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová