„Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatky

28.01.2020 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Třaskavá směs frustrovaného odporu a diletantismu.“ Mediální a politická analytička Irena Ryšánková komentuje zájem o členství v Radě ČT a ČRo. Podotýká, že ČT reaguje na kritiku „hystericky a agresivně“. „Vzpomeňme, co se odehrávalo po analýze Jana Křečka pro RRTV, z níž vyplynulo, že Česká televize je nakloněna TOP 09. Nazvala bych akci České televize pokusem ‚vyřídit si to s ním pěkně po bolševicku‘.“ A Xaver Veselý? „Kdo nejde s námi, jde proti nám. To je, bohužel, opět jedna z ukázek nedemokratického smýšlení. Nepatříš k nám? Pak tě tedy nenávidíme a budeme se snažit tě zničit. Delegitimizovat. Takto začíná diktatura. Jeden dostane citron, druhý žlutou hvězdu. A u Žida nenakupujeme,“ varuje Ryšánková.

„Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irena Ryšánková

Na šest míst v Radě ČT se sešlo 90 přihlášek. Čím si vysvětlujete rekordní zájem o členství v mediálních radách obecně?

Velký zájem o členství v Radě ČT byl i před šesti lety. Je to dáno tím, že je v Radě ČT šest volných míst. To je jedna věc. Druhá věc je, že rozhodování o podobě vysílání ČT je dlouhodobě traumatizující, panuje nespokojenost s tím, jak se Česká televize vypořádává se zpravodajstvím a publicistikou. Jistě se shodneme na tom, že například filmové spoluprodukce terčem kritiky mohou být jen těžko. Je to Česká televize, bez které by kvalitní česká kinematografie neexistovala.

A hlavně, důvod zájmu veřejnosti o členství v Radě je i to, jak ČT hystericky a agresivně  reaguje na kritiku sebe sama. Vzpomeňme, co se odehrávalo po analýze Jana Křečka pro RRTV, z níž vyplynulo, že Česká televize je nakloněna TOP 09. Nazvala bych akci České televize pokusem „vyřídit si to s ním pěkně po bolševicku“. Vzpomeňme na soukromé reakce některých redaktorů na sociálních sítích, výsměšné a někdy na hraně i za hranou sprostoty.

Proto mnozí z kandidátů na členství v Radě vstupují do procesu kontroly České televize jako do boje s tím, že zamezí aroganci a „plýtvání“. O němž se hojně mluví, aniž by vlastně kdo znal podrobné ekonomické ukazatele (kromě managementu a ekonomicky vzdělané části dozorčí komise rady). Pravdou je, že z 6 miliard, které nashromáždil generální ředitel Janeček a jeho finanční ředitel Lambert v rezervním fondu televizních poplatků na budoucí rozvoj, odčerpal Dvořák většinu. A dnes je Česká televize bez rezerv.

Mnozí kandidáti, jak se ukazuje při každém slyšení, vlastně dost dobře neví, co radní dělá. Nebo co by dělat měl. Někteří se chovají jako kandidáti na programové ředitele. Sešly se zde tedy dva faktory: je hodně volných míst a nespokojená část společnosti polemizuje s tím, co jí televize předkládá a má pocit, že „řídit televizi“ může každý. I oni. Třaskavá směs frustrovaného odporu a diletantismu.

Mediální profesionálové už se do Rady nehlásí. Poté, co je poslanci nezvolili, nemají zapotřebí se vnucovat. Posledním je mediální historik Jakub Končelík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…