„Zešíleli hlady. Zabíjeli a jedli děti.“ Počátek války na Ukrajině? Režisér natáčel, jenže v televizi to odmítli

21.06.2022 18:05 | Rozhovor

Likvidace přibližně 1800 vesnic, hlavně v oblastech Doněcka, Luhanska, Chersonu. To není zpravodajství z války na Ukrajině, ale připomenutí hrůz, které se tam odehrávaly začátkem třicátých let. Martin Mahdal a Markéta Adamcová čtyři roky sbírali podklady pro filmový či televizní dokument. „Hlavním motorem pro nás byla skutečnost, že o této obří tragédii se u nás – a předpokládám, že ani v Evropě – nevědělo téměř nic a naší snahou bylo toto téma otevřít,“ přibližuje pro ParlamentníListy.cz Martin Mahdal vznik dokumentu, který nakonec vyšel knižně.

„Zešíleli hlady. Zabíjeli a jedli děti.“ Počátek války na Ukrajině? Režisér natáčel, jenže v televizi to odmítli
Foto: Archiv MM
Popisek: Dokumentaristé Markéta Adamcová a Martin Mahdal

Povídání o Ukrajině začneme jinak než válkou, která na jejím území probíhá už téměř čtyři měsíce. A sice událostmi starými devadesát let. Jak jste se dostal k tomu, že jste začali natáčet dokument o hladomoru na Ukrajině z počátku třicátých let?

Cesta k filmu o hladomoru v Ukrajině v letech 1932-1933 byla dlouhá a občas i trnitá. Původně – v roce 2005 – jsem nabízel námět na dokumentární film o Ukrajině jako takové. V té době se tady pohrdalo touto národností, což bylo způsobeno tím, že o Ukrajině v podstatě nikdo nevěděl nic. Když mi byl námět zamítnut s tím, že: „Koho by zajímala nějaká Ukrajina“, věděl jsem, že to téma je neprůchodné. Až při natáčení dokumentárního filmu pro Českou televizi o našich krajanech na Ukrajině jsem narazil na vyprávění o hladomoru. Moc jsem o tom v té době nevěděl, jako o tom – podle mě – nevědělo 99 procent Čechů. Začal jsem vyhledávat různé zdroje, jak se co nejvíc o tomto tématu dovědět. Když chci nějaké téma otevřít, vždycky se snažím najít co nejvíc podkladů a prostudovat je. Narazil jsem na to, že v éře Sovětského svazu se o tom nesmělo mluvit a kdo promluvil, byl odeslán třeba na deset let na Sibiř. A z toho plynoucí strach přetrvával ještě několik let po rozpadu SSSR.

Nakonec se mi povedlo navázat kontakty s archivy na Ukrajině s příslibem, že pro účely našeho filmu tajné materiály odtajní. V té době jsem začal hledat spolupracovníky. Domluvil jsem se s Markétou Adamcovou, se kterou jsme spolupracovali na dvou filmech, že pomůže při psaní scénáře a při dalších nezbytných pracích pro přípravu eventuálního natáčení. A tak jsme v roce 2017 začali pracovat na konkrétních přípravách. Hledali jsme producenta, začali jsme jezdit po archivech na Ukrajině a sbírat materiály pro realizaci filmu. Hlavním motorem pro nás byla skutečnost, že o této obří tragédii se u nás – a předpokládám, že i v Evropě – pořád nevědělo téměř nic a naší snahou bylo toto téma otevřít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Očekávám rozpad NATO. Vance mluvil o demokracii a Parlamentky se podle toho chovají. Josef Mašín o budoucnosti

7:52 Očekávám rozpad NATO. Vance mluvil o demokracii a Parlamentky se podle toho chovají. Josef Mašín o budoucnosti

„NATO je na nejlepší cestě k rozpadu. Vždyť třicet procent členů NATO neplní své závazky, přestože j…