Pane poslanče, vaše kolegyně ze Sněmovny Ivana Nevludová nedávno pro ParlamentníListy.cz popisovala možná pochybení v hospodaření ČT a problematické veřejné zakázky. Vy jste před časem na tiskové konferenci oznámil, že v souvislosti s hospodařením ČT podáte trestní oznámení. Podal jste ho? A vyvíjí se to nějak?
Samozřejmě. Trestní oznámení je podáno a jako oznamovateli mi bylo sděleno, že příslušné orgány konají podle zákona.
Obsahovalo trestní oznámení i to, co popisovala poslankyně Nevludová?
To, co popsala kolegyně Ivana Nevludová, je jen malou špičkou ledovce. V mém trestním oznámení je zhruba dvacet obdobných případů.
„Existuje mnoho velmi konkrétních indicií, že v České televizi dochází k závažné hospodářské kriminalitě, do níž jsou pravděpodobně zapojeni nejenom někteří členové jejího vrcholného managementu, ale i členové Rady České televize, a dokonce, což je obzvláště alarmující, také členové Sněmovny, a to i v těch nejvyšších funkcích.“ To jste před časem sám řekl. Jde podle vás skutečně o hospodářskou kriminalitu? Jak si můžete být jistý, máte konkrétní informace o lidech, kteří se měli něčeho dopustit?
Co se týká konkrétních osob, tak se obávám, že nemůžu nikoho jmenovat. Když se ale podíváme, jak ČT hospodaří a jak jsou nastaveny její rozhodovací a kontrolní mechanismy, tak si jména každý snadno dosadí. Co se týká hospodářské kriminality, tak jisti si samozřejmě můžeme být až po rozhodnutí soudu, ale těch důvodů domnívat se, že nejde o shodu okolností, je celá řada. Podezřelý průběh jednotlivých veřejných zakázek, či dokonce jejich absenci v případech, kdy podle zákona vypsány být měly, zde nemůžu z pochopitelných důvodů popisovat. Co se ale týká hospodaření obecně, tak věci se mají následovně.
Do roku 2011 trvale hospodařila ČT s přebytkem a na jejích účtech se tak kumulovaly peněžní rezervy. Pak, koncem roku 2011, nastoupil do pozice generálního ředitele pan Dvořák, a ziskové hospodaření se okamžitě změnilo v hospodaření ztrátové a peněžní rezervy naopak začaly někam mizet. Když ale srovnáme rok 2011 s rokem 2012, tak nevidíme ani skokový nárůst cen energií, ani skokový výpadek příjmu z koncesionářských poplatků, ani skokový nárůst inflace, zkrátka nevidíme jedinou vnější okolnost, která by z hospodářského výsledku necelých +400 mil. Kč v roce 2011 měla udělat zhruba –250 mil. Kč v roce 2012. Ten zhruba 600milionový rozdíl tedy jednoznačně připadá na vrub činnosti nového managementu. A protože podobné ztráty zaznamenala ČT i v následujících letech, tak se lze oprávněně domnívat, že televizi buď někdo tuneluje, nebo naprosto bezuzdně rozhazuje veřejné peníze. Já osobně si myslím, že pravděpodobně jde o kombinaci obojího. A pokud to vše začalo až s nástupem současného generálního ředitele ČT, tak to nejspíš nebude shoda náhod.
Berete ale v úvahu, že Česká televize přišla o významnou část svých příjmů v roce 2011, kdy jí bylo novelou zákona o ČT zakázáno vysílání reklamy?
Ano, to se občas tvrdí. Skutečnost je ale taková, že do roku 2011 mohla ČT využít příjmů z reklamy výhradně na financování digitalizace a na podporu kinematografie prostřednictvím převodů peněz do Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie. Částku 15 mil. Kč pak převáděla ve prospěch Českého telekomunikačního úřadu. Po novele, o které mluvíte, může ČT výnosy z reklam vysílaných na programu ČT Sport použít na výrobu a vysílání pořadů, což do roku 2011 nebylo možné. Změna zákona týkající se výnosů z reklamy na ČT se tedy nemohla do hospodaření ČT promítnout negativně, ale naopak pouze pozitivně. Ztrátou skončilo její hospodaření dokonce i v roce 2017, kdy dostala mnohasetmilionovou nečekanou finanční injekci ve formě vratek DPH, a totéž platí o letech 2018 a 2019. Na Kavčích horách jsou zřejmě schopni nechat zmizet jakoukoli částku.
Představitelé ČT mluví o tom, že se hodně investuje, což se logicky také v rozpočtu musí promítnout…
Ani to není pravda. Investice do majetku ČT nedosahují ani výše nutné pro prostou reprodukci. ČT je zkrátka už osm let brakována opravdu důkladně a po všech stránkách.
Proč by ale někdo měl jen tak rozhazovat peníze? Vždyť tím se hospodářské ukazatele ještě zhorší, časem to začne být neúnosné a může dojít k rázným a bolestným řešením.
Není rozhazování jako rozhazování. To, co se děje v ČT, je podle všeho tunelování kombinované s korumpováním některých profesních skupin – především vybraných umělců, novinářů, politiků a politických aktivistů. Jde o lidi, kteří mají buď možnost přímo rozhodovat, nebo ovlivňovat veřejné mínění. Každému je nabídnuto, co potřebuje – sláva, vliv, peníze… a tak jedni dostávají štědře honorovanou práci, dalším ČT masivně mediálně pokrývá jejich politické aktivity a je docela pravděpodobné také přímé peněžní plnění.
Je třeba zajímavé, že nejbližší rodinní příslušníci některých členů volebního výboru pracují jako externisté pro ČT. Jak potom takový člen volebního výboru kontroluje fungování ČT, si asi není těžké představit, a v této souvislosti není od věci přečíst si alespoň § 2 a § 3 zákona o střetu zájmů. Někteří poslanci volebního výboru se také v soukromí scházejí s generálním ředitelem ČT. Tématem jejich hovorů asi nebude móda, nebo počasí... když pak v takové situaci po Sněmovně běží zvěsti o tom, že generální ředitel ČT slíbil současnému předsedovi Rady ČT, panu Bednářovi, že v nadcházející volbě do Rady ČT zařídí u poslanců jeho znovuzvolení, tak má člověk snadno tendenci této na první pohled neuvěřitelné báchorce věřit.
Slyšel jsem to ovšem z několika zdrojů, nejen v článku u vás na ParlamentníchListech.cz. Prý k této dohodě došlo koncem roku v pražské, mimochodem poměrně luxusní, restauraci Bokovka. Ještě nedávno bych nad tím mávl rukou jako nad nesmyslem, dnes už si tím zdaleka tak jistý nejsem. Uvidíme ale, jak volba do RČT skutečně dopadne. Pořád se mi nechce věřit, že ředitel ČT bude rozhodovat o tom, kdo ho v Radě ČT bude kontrolovat. Pokud ale předseda Bednář po tom jeho zoufalém blekotání na semináři o hospodaření ČT, kdy nebyl schopný odpovědět ani na nejjednodušší dotazy, bude zvolen, tak je, myslím, všechno jasné. Každý si může poslechnout záznam semináře a položit si otázku, zda by takovému člověku svěřil kontrolu čehokoli. Ve Sněmovně byla aféra z toho, že ten záznam unikl, ale já to nechápu. Šlo o seminář, kde jedni lidé placení z veřejných peněz odpovídali jiným lidem placeným z veřejných peněz na otázky, jak hospodaří s veřejnými penězi. Něco takového by se mělo vysílat v televizi, a ne se to pokoušet utajit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka