Akademik Tománek: Snížení valorizace není generační solidaritou, pro vládu je však lákavé, protože...

04.03.2023 9:47 | Rozhovor

„Dá se také argumentovat mezigenerační solidaritou, kdy zaměstnancům zrušením superhrubé mzdy, při stejné daňové sazbě, zůstává více peněz, a tedy zaměstnanci nebyli tak „solidární“ s důchodci, neboť zrušením superhrubé mzdy se zvýšily jejich příjmy bez jakýchkoliv zásluh a dopad do rozpočtu způsobil deficit, který se teď řeší na úkor seniorů,“ uvedl docent Petr Tománek, univerzitní pedagog a člen bývalé ministerské komise Pro spravedlivé důchody.

Akademik Tománek: Snížení valorizace není generační solidaritou, pro vládu je však lákavé, protože...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Vládní návrh ohledně snížení valorizace důchodů vyvolal bouři jak mezi veřejností, tak mezi politickou opozicí. Pětikoalici je nejvíce vyčítáno, že ještě na podzim slibovala nezasahovat do valorizačního schématu a také do věku k odchodu do penze. Na sociálních sítích či v různých webových diskuzích lidé vládu kritizují často i za to, že chce díru v rozpočtu zacelit na úkor bezbranných seniorů, i když měla také jiné možnosti. Jaký zastáváte názor na tuto problematiku? Je vládní návrh v pořádku anebo by se valorizace penzí dala vyřešit i jiným způsobem?

Připravovaný zásah do valorizačního schématu, který se bude teprve parlamentem schvalovat, je dle mého názoru založen na principu retroaktivity, protože platné podmínky pro valorizaci v lednu už nastaly, a to, že se mají vyplácet o valorizaci zvýšené důchody až za pět měsíců (a vnikl tak zde určitý časový prostor), je jen technická záležitost spojená například s přepočty důchodů. Tato připravovaná změna tak chce upravit pravidla ani ne „v průběhu hry“, ale až po jejím skončení, kdy výsledek hry je již znám. Tato změna je z pohledu vlády „lákavá“ protože šmahem lze získat do státního rozpočtu desítky miliard korun pouze politickým rozhodnutím, bez potřeby provedení nějaké „pracné“ činnosti vládou, kterou by bylo třeba snížení počtu státních úředníků na základě redukce agend či snižování administrativy a podobně, a kdy by se pak třeba tito zaměstnanci bouřili. V tomto kontextu lze použít srovnání s navýšením platů ústavních činitelů, kde žádná změna valorizačního schématu v souvislosti s nedostatkem zdrojů státního rozpočtu „kupodivu“ neproběhla.

V případě změny valorizace důchodů se někdy argumentuje mezigenerační solidaritou, že navýšení důchodů umožňuje pokrýt důchodcům inflaci, zatímco na jiné skupiny obyvatel inflace dopadá. Myslím si ale, že inflace vypočtená Českým statistickým úřadem (ČSÚ) reaguje na průměr cen spotřebního koše jako celek, ale co se týká růstů cen potřeb penzistů, kteří spotřebovávají zejména služby spojené s bydlením, energie, potraviny atd., kde se růst cen projevuje nejvýznamněji, pak u důchodů je nárůst cen vyšší, než uvádí propočet ČSÚ, takže z hlediska potřeb seniorů to zlepšení situace valorizací důchodů, jak se na první pohled jeví, není ideální a zákonná změna i pomoci zmíněné valorizace nepokrývá zvýšené ceny jejich struktury spotřeby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Včera pětikoalice zakázala jakoukoliv diskuzi na toto téma v parlamentu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 04.03.2023 10:08:58
a zrušila obecnou rozpravu. V Parlamentu měla tato stanoviska zaznít, mohli se poslanci přít přes faktické poznámky a vysvětlit si otázky ohledně valorizace důchodů. Pětikoalice nazvala možnou řádnou diskuzi obstrukcí, hlasováním ji zrušila a omezila dokonce zákonem garantované právo poslanců s přednostním právem vyjádřit. Pak se nedivme, že Fialův režim je nazývaná totalitou, dokonce hnusem. Je otázkou, zda jsem ještě vůbec parlamentní demokracie nebo jsme se včerejškem dostali do totality, do despotického Fialova režimu, ve kterém Parlament ztratil svoji roli a nemá již žádný význam. Diskuze v paramentu byla zakázaná.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…