Schyluje se k nějakému jednorázovému měření sil, k rozhodující bitvě nebo očekáváte dlouhodobou opotřebovávací válku?
Já se domnívám, že Rusové dobudou Donbas, to znamená Luhanskou a Doněckou oblast v rámci administrativních hranic Ukrajiny, která část těchto separatistických republik obsadila. A vidím to tak, že poté zde bude vyhlášeno referendum, na jehož základě vstoupí obě republiky do Ruské federace.
Otázka je, zda budou mít Rusové dostatek sil, aby připojili ještě moldavské Podněstří, kde tvoří většinu obyvatel rovněž Rusové – a tím by zároveň znemožnili Ukrajině přístup nejen k Azovskému, ale definitivně i k Černému moři. V některých oblastech se ovšem té opotřebovávací válce neubráníme.
Jakou naději dáváte v tuto chvíli snaze o mírové rozhovory?
Dokud, a pokud Putin nebude mít pod kontrolou dostatečnou část koridoru a území Donbasu, tak se pravděpodobně nestáhne, protože by tím přiznal svou vlastní prohru. Rusko se nyní může zaměřit pouze na ovládnutí Donbasu a vydávat to za splnění cílů své zvláštní operace. Vlastně by šlo o dosti efektní i efektivní způsob, jak by si mohl Putin ještě zachovat tvář před světem a hlavně před ruským národem.
Ukazuje se, alespoň jedna z odborných analýz to tvrdí, že samotné Spojené státy už nejsou a nebudou schopny, i kdyby chtěly, poskytnout Ukrajině dostatek zbraní, s jejichž pomocí by dobyla zpět území ztracená od začátku konfliktu. Jak vnímáte tento signál?
Nesporně je zde vidět, že americká armáda už se prostě vydala a sklady se vyprázdnily, pokud jde o zbraně pro Ukrajinu. A musíme si uvědomit, kolik těch zbraní je, protože Ukrajina jich potřebuje čím dál tím víc – s tím, jak sílí ofenzivní tlak Ruska.
Rusům a Číňanům v těchto dnech určitě udělal škodolibou radost i další neúspěšný pokus o odpálení americké hypersonické střely, kterou už disponují právě Rusko a Čína a možná i KLDR. Je to signál, že armáda USA zkrátka není tak úplně ve formě, že se projevují škrty v resortu obrany?
Je to signál, že konkrétně ve výrobě těchto strategických raket jsou Američané prostě pozadu. A pak jsou tu ještě ruské jaderné zbraně.
Bojí se Američané vstoupit aktivněji do konfliktu, aby Rusové nerozpoutali jadernou válku?
Určitě je to jeden z důležitých aspektů, protože jsme dobře slyšeli prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že pokud by bylo Rusko životně ohroženo, tak nebude váhat atomové zbraně použít. A to je pochopitelně dostatečně pádný argument a velká hrozba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka