Analytik: Až to začne vřít, Zeman se stane evropským politikem. Dělali si z něj šoufky, ale to se změní. No a ti novináři...

14.09.2016 9:10 | Zprávy

ROZHOVOR Prezident Zeman se stane evropským politikem, který bude citován a brán v úvahu, i když si z něj mnozí dělali dříve šoufky. To si myslí mediální analytik Jiří Mikeš a tvrdí, že prezidentovo přijetí Norberta Hofera byl prozíravý tah na evropské šachovnici. Miloše Zemana v rozhovoru přirovnal k šachistovi, který je o tah dopředu před opozicí. Jeho popularita je podle něj také částečně postavena na názorech na migrační krizi, kterými mluví voličům z duše.

Analytik: Až to začne vřít, Zeman se stane evropským politikem. Dělali si z něj šoufky, ale to se změní. No a ti novináři...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

Prezident Miloš Zeman pozval na Hrad rakouského kandidáta na prezidenta Norberta Hofera. Mluvili i o takzvaném Visegrádu plus, tedy V5 s Rakouskem – vytvoření unie v Unii. Zeman prohlásil: „To, co máme učinit, abychom v Evropské unii hráli důstojnou roli, je posílit Visegrád.“ Jak mediálně působí právě toto setkání prezidenta s rakouským kandidátem?

Myslím si, že je to prozíravé, protože Zeman je prognostik a asi ví, že volby vyhraje Hofer, a ne Zelený prezident Alexander Van der Bellen. Dělá si dobré počátky pro další jednání. A pokud se týká obnovy spojení zemí bývalého Rakouska-Uherska, co by na tom bylo špatného, kdyby se to náhodou povedlo? Ale nepovede. Byla by to síla, která by dokázala zastavit expandující Německo, to je zcela v pořádku. Pana prezidenta z tohoto pohledu nekritizují, naopak do budoucna jde o dobrý tah.

Takže setkání bylo účelové?

Účelové, ale na evropské šachovnici šlo o prozíravý tah.

Pomůže takové setkání Zemanovi u jeho voličů?

Myslím, že voliči to chápou. Určitě to bude odsouzeno pražskou kavárnou s tím, že to není dobré a měl by počkat, až bude rakouský prezident zvolen. Těch deset milionů obyčejných lidí se přesvědčilo, že prezidentovy kroky byly kritizovány, ale z dlouhodobého pohledu se ukazuje, že byly správné. Když si vezmete různá prohlášení izraelských politiků, které bych nepodceňoval, i oni mají své kontakty, ti s ním souhlasí. Jsme středoevropská země a musíme si zachovat svoji kulturu a tradici. Neplatí heslo: mysli globálně, jednej lokálně. Celý světový marketing tvrdí: mysli lokálně a jednej globálně. Zeman jedná lokálně v zájmu republiky, nikoliv globalizátorů.

Jaký je váš názor na situaci kolem spojení Visegrádské čtyřky s Rakouskem? Komentátor Martin Fendrych prohlásil, že Zeman s Hoferem zakládají pátou kolonu Ruska.

U komentátora Fendrycha se takovým výrokům vůbec nedivím. Úvahy o spojení jsou naprosto v pořádku, protože ať chceme, či ne, jsme slabší členové Evropské unie. Jak se říká – společně vytrváme, každý zvlášť padneme. Když se dají tyto státy dohromady, nebude to pět milionů lidí, ale padesát šedesát sedmdesát milionů. To je síla a my si musíme vydobýt svoji pozici. My ten boj můžeme společně vyhrát a stát se rovnoprávnými cennými partnery ve sjednocující se Evropě. Pokud se začne rozpadat, budeme součástí většího trhu. Socialistický trh byl velký, teď jsme závislí na sousedním Německu. Když vybudujeme nové trhy, jako je Čína, Indie, Maďarsko, Slovensko, to naši sílu ještě více posílí. 

Redaktor Hospodářských novin David Klimeš sepsal na protest proti přijetí Hofera Zemanem petici. Nakonec pod ní mnoho podpisů nebylo. O čem to podle vás svědčí?

O dvou věcech, že Hospodářské noviny nejsou moc čtené a že lidé novinářům moc nevěří.

Proč lidé nevěří novinářům?

Protože jsou zdroje, které nejsou jen na papíru, ale i na internetu. Lidé komunikují a jde o tu nejefektivnější komunikaci.

Baví veřejnost vytrvalý postoj Zemana proti uprchlíkům?

Myslím, že jim mluví z duše, protože když si přečtou, co se děje ve státech, které uprchlíky přijaly, tak si začínají uvědomovat, že to nedomyslely. Demokracie je báječná věc, ale současně umožňuje příjem cizinců. Současný svět chce svým způsobem návrat k tradici a kultuře. Podívejte se, jaký úpadek je ve filmech pro děti. Musíme se více starat o naše tradiční a kulturní hodnoty a znova vybudovat to, co se po Rakousku-Uhersku podařilo našim pradědům, kdy tu bylo šedesát procent myslících kapacit. Proč bychom toho nedosáhli, jen být rozumní. A Zeman i Klaus hráli evropské karty velice dobře. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Časy se mění. Tak nazval další svou stať pro ParlamentníListy.cz sociolog a fi…