Analytik: Pozor, Dublin IV a migrační pakt OSN! Víte, co všechno hrozí?

23.07.2018 14:27 | Zprávy

ROZHOVOR Éra, kdy Amerika chránila Evropu a nechala si za to nadávat, skončila. Tak komentuje zahraniční dění vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Vysvětlil, proč jsou kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa pochopitelné a navíc většina evropských politiků absolutně nechápe jeho oblíbenou taktiku cukru a biče. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současně vyzval, aby Česká republika řekla jasné NE Dublinu IV i globálnímu paktu OSN o migraci.

Analytik: Pozor, Dublin IV a migrační pakt OSN! Víte, co všechno hrozí?
Foto: jdipracovat.cz
Popisek: Lukáš Visingr

Schůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem v Helsinkách byla v amerických médiích označována za ostudu, podřízení, ponížení a podobně. Jak ji hodnotíte vy? Byl na Putina příliš mírný?

Především pokládám za velký úspěch, že se summit vůbec konal a že proběhl bez potíží. Předcházející situace, že vůdci dvou hlavních jaderných velmocí spolu přímo téměř nekomunikovali, byla absurdní a nebezpečná. Nemyslím, že by Trump byl na Putina příliš mírný, byl zkrátka jen příjemný. Pochopitelně nevíme, jak probíhala jednání mezi čtyřma očima, ačkoliv mám dojem, že si oba muži celkem takzvaně sedli a dokážou spolu dál racionálně mluvit a hledat kompromisy. To ještě neznamená, že se stanou blízkými přáteli, ostatně ani nyní se jim nepodařilo dosáhnout shody na společném prohlášení a Trump řekl, že považuje Putina za konkurenta, avšak současně odmítl slovo nepřítel. Rovněž nenastal žádný z těch horrorových scénářů, které věštili někteří komentátoři a podle kterých měl Trump oznámit, že stáhne americké vojáky z Pobaltí, respektive vlastně Rusku předá střední Evropu. Je ale poměrně zajímavé, že tyto věci tvrdili i ti samí lidé, kteří obvykle ostře napadají vzájemnou náklonnost Trumpa a konzervativních vlád Polska a Maďarska, tedy zemí právě v té střední Evropě, kterou prý Trump hodlá opustit. Měli by si v té schizofrenii udělat konečně trochu pořádek a – pokud jsou toho schopni – zkusit uplatňovat i jiné myšlenkové schéma, než že za všechno můžou Trump a Putin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinka Tietz z SPD: Fialova vláda rozdmýchává nenávist proti Ukrajincům. Má rodina souhlasí s Okamurou

4:43 Ukrajinka Tietz z SPD: Fialova vláda rozdmýchává nenávist proti Ukrajincům. Má rodina souhlasí s Okamurou

Kyjev je jen obětním beránkem velmocí, uvedla původem Ukrajinka Olga Tietz z SPD v rozhovoru pro Par…