Atomový útok na Spojené státy! Posaďte se a žasněte nad obrazy budoucnosti našeho předního generála

20.04.2017 11:42 | Zprávy

ROZHOVOR Výhrůžky jadernými zbraněmi jsou podle generála Jiřího Šedivého běžnou rétorikou Severní Koreje. Podle bývalého nejvyššího vojenského velitele české armády a pedagoga Vysoké školy CEVRO Institutu nemá zatím Severní Korea rakety, které by doletěly tak daleko, a jadernou nálož tak malou, aby byla přizpůsobena letu. Přesto varuje, že vývoj a trend Severní Koreje jsou velmi znepokojivé a agresivní, nikoliv mírumilovné. Pokud by teoreticky Severní Korea byla schopna instalovat jadernou zbraň na ponorku, která by uměla skrýt svůj pohyb, bylo by v nebezpečí přímo území Spojených států.

Atomový útok na Spojené státy! Posaďte se a žasněte nad obrazy budoucnosti našeho předního generála
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Severní Korea prostřednictvím Kim In Ryonga sdělila, že: „Washington vytváří nebezpečnou situaci, která může vyústit kdykoli v termojadernou válku a představuje vážnou hrozbu pro celosvětový mír a bezpečnost.“ Hrozí termonukleární válka, nebo jde jen o strašení?

Jsou to opakované výroky, které už kdysi pronesl Kim Čong-un v reakci na otočení americké lodi do oblasti Korejského poloostrova. Taková rétorika je používána běžně.

Měly by se Spojené státy přestat vměšovat do situace v Koreji? Nebo je situace natolik vážná, že musejí zasáhnout. Je kritika směrem ke Spojeným státům o jejích zásazích oprávněná?

Není to úplně přesné. Spojené státy každoročně provádějí cvičení s jihokorejskou armádou a severokorejský režim reaguje podobně. Nejen Spojené státy, ale i jihokorejský režim jsou ohrožovány silou zbraní. Na druhou stranu použijí opravdu všechny své síly, které mají k dispozici, aby zničili Jižní Koreu a Spojené státy.
Faktem je, že nejde o nic nového a i Spojené státy s ohledem na to, jak zasáhly v Sýrii, spoléhají na některé kroky vázané na použití síly. To může znervózňovat. Je třeba upozornit na současnou zprávu, že ona letadlová loď v čele flotily Carl Vinson nemířila ke Korejskému poloostrovu, ale na cvičení s australským námořnictvem, což ukazuje, že některé výroky vedoucích představitelů Spojených států nejsou přesné. Dnes nepřesné vyjádření korigovali, ale právě nepřesné výroky mají za následek napětí. To je pravda.

Ze strany Severní Koreje jde tedy pouze o běžnou rétoriku. Nebezpečí není reálné?

Tendence vést nebezpečnější rétoriku neznamená, že budou dotčené strany střílet. Vývoj v Severní Koreji je znepokojivý a Severní Korea pracuje na celé triádě jaderných zbraní. Tedy na kvalitních balistických raketách, které by zasáhly vzdálená území včetně Spojených států, což je znepokojivé. Druhým aspektem jsou jaderné testy, Severní Korea už jich několik provedla a mluví se o přípravě dalšího, což dokazuje, že je schopná připravit jadernou nálož jako takovou a dokáže ji odpálit. Jde o složitou technologii, a pokud by se Severokorejcům podařilo dostat se na vrchol třetí části celkového projektu jaderné zbraně, tedy miniaturizovat zbraně, tak aby byla nesena na balistické raketě, tak je to velmi nebezpečné. Někteří experti mluví o tom, že by Korejci mohli mít zbraně už kolem roku 2021, což je znepokojivější než současné debaty. 

Víme, jaké jaderné zbraně Severokorejci mají? Kam mohou doletět a jakou škodu mohou způsobit?

Těžko říci, jde o spekulace. Řada předávaných informací je zkreslená a není úplně přesvědčivá. Myslím si, že na dva až tři tisíce kilometrů už Severokorejci jsou schopni raketu odpálit, a musíme tuto věc vzít vážně. Musíme počítat s tím, že Spojené státy budou hlavní teritorium. Zatím Korea není schopna je zasáhnout, ale trend a postup jsou poměrně znepokojivé.

Jsou tedy schopni vyrobit jadernou zbraň. Jakou a jaké síly, to netušíme?

Severokorejci ještě nemají takové schopnosti, to je evidentní. Nemají rakety, které by dolétly tak daleko, aby ohrozily území Spojených států kromě okrajových částí. Hlavní důvod je, že v současnosti nemají jadernou nálož tak malou, aby se dala umístit na onu raketu, kterou jsou schopni zkonstruovat a vystřelit. Takže ta věc je poměrně dost důležitá, musíme sledovat, co se skutečně děje a do jaké míry budou Severokorejci kromě svojí rétoriky skutečnou hrozbou. Tady můžeme jen spekulovat, Severní Korea tvrdila na poslední přehlídce, že dokáže odpálit raketu z ponorky. Tam hrozí velké nebezpečí a problém, který je nutné analyzovat. Kdyby se spekulativně a teoreticky ponorky dostaly do blízkosti Spojených států a byly odpáleny rakety nesoucí jadernou nálož, to bude obrovský problém. Musíme si být vědomi toho, že není jednoduché dostat ponorku do takové vzdálenosti a skrýt její pohyb a podobně. To vyžaduje poměrně složitou operaci a Severní Korea v současné době nemá jadernou nálož tak malou. Avšak onen vývoj je velmi nebezpečný a je potřeba, aby Čína, Rusko a Spojené státy na to reagovaly a aby Severokorejce donutily přestat s vývojem, který není mírumilovný, ale agresivní. Potenciální konflikt je třeba vidět.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…