Do komunálních voleb jdete například s tím, že vyženete dealery drog z města. Jak to chcete udělat?
Žiju v Litvínově a samozřejmě vím, co se ve městě děje. Vodím svou dceru na sportovní tréninky a scházím se ve městě s přáteli. A dívám se kolem sebe. Vadí mi, když jdu se svou rodinou po městě a vidím, jak si feťák od dealera kupuje drogu. Vadí mi injekční stříkačky na dětských hřištích a vadí mi, když jde babička domů a v chodbě domu, kde bydlí, se válí sjetej kluk.
Závislost je samozřejmě problém, který jen tak snadno nevyřeším. Co ale chci, je zkomplikovat život dealerům. Donutit policii a strážníky, aby reagovali na každý poznatek, každé oznámení a i sebemenší případy okamžitě řešili. Když tu nebudou mít feťáci své kontakty, své prodejce, půjdou kupovat jinam. Zmizí nám z ulic.
Není možné, aby se v domech v Janově nebo na Koldomu drogy vařily, sousedé o tom věděli a policie nekonala. Chci a na strážníky i policisty budu tlačit, aby řešili každý případ.
Žijete v domě s rodinou a otcem – v Janově, který je někdy médii označován rovnou za ghetto. Jak se vám v této části žije?
Já mám Janov rád a se smutkem pozoruji, co se s kdysi krásnou částí Litvínova postupně děje. A ještě pořád si myslím, že se dá zachránit. Starousedlíci nad Janovem nezlomili hůl. Ještě pořád jsem ochoten investovat do rekonstrukce domu, který kdysi v Janově koupili rodiče, ještě pořád mám chuť vysadit na zahradě ovocný strom a čekat roky, až poprvé ponese ovoce.
Život v rodinném domě, i když v sociálně vyloučené lokalitě, se ale nedá srovnat s bydlením v paneláku se sousedy, pro které jsou slušnost, zákon a práce zcela neznámé pojmy. Lidi, kteří utíkají ze sídlištních bytů, chápu.
V Janově před rokem nasliboval Andrej Babiš, že problémy této vyloučené lokality vyřeší. Povedlo se za uplynulý rok něco změnit v otázce nepřizpůsobivých?
Většina legislativních změn byla Litvínovu pouze ke škodě. Nepodařilo se prosadit téměř nic z toho, co jsme jako Ústecký kraj navrhovali. Vysloveně klackem pod nohy bylo zrušení „vysedávacích“ vyhlášek. Registr přestupků sice funguje, ale počet přestupků nikdo neřeší. A tak má jeden člověk klidně i deset přestupků, pobírá sociální dávky, na které mu nikdo nesáhne, a je v klidu.
Na svůj web jste napsal, že znáte „definitivní řešení Janova“. Jaké to je řešení?
Řešením pro Janov je soubor opatření, se kterými ale musí městu pomoci vláda. Navrhujeme, a u ministryně práce a sociálních věcí jsme se potkali s porozuměním, sloučení dávek na bydlení v jednu a její zastropování do výše nájmu v obecních bytech. To by vyštvalo obchodníky s chudobou z Janova.
Chceme prosadit hygienické normy počtu obyvatel na jeden byt.
Ze své pozice v Ústeckém kraji, kde jsem náměstkem hejtmana pro oblast financí, sociálních věcí a bezpečnost, jsem se podílel na prosazování dotačních programů v rámci vládního programu RE:START pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Město může na demolici prázdných domů čerpat dotaci od státu. Dokonce se to už v případě ubytoven U Bílého sloupu podařilo. Všechny prázdné domy v Janově tak mohou jít za státní peníze k zemi. Stačí, když budeme jednat s majiteli a vykoupíme je. Na ruiny bez užitku se v rozpočtu města peníze najdou.
Problémem zůstanou ovšem domy, kde je hned několik majitelů, převážně cizinců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš