Začněme tím aktuálním, a to jsou muslimové a útok na redaktory deníku ve Francii. Jakým způsobem by Evropa a Česká republika měla řešit situaci s přistěhovalci z Islámského státu? Jaká pravidla nastavit?
Občanská válka v Sýrii vyhání z domovů mnoho lidí. Mně připadá, že je přirozené, když tito uprchlíci budou hledat útočiště v zemích, které jsou jim kulturně i geograficky bližší. Mám na mysli Saúdskou Arábii, Turecko, Kuvajt. Pojďme těmto zemím pomoci třeba tak, že s nimi EU uzavře dohodu o volném obchodu. Bude to tak lepší pro uprchlíky i pro nás.
Objevují se názory na postavení islámu mimo zákon, co si o tom myslíte?
Islám je víra v Boha a tu nelze zakázat. Jsem proti zakazování ideologií. Když postavíte islám mimo zákon, jen povzbudíte jeho nejradikálnější formy.
Vyjádřil jste se, že Andrej Babiš nesnižuje státní dluh tak, jak deklaruje, ale jedná se o účetní trik. Vysvětlete prosím čtenářům – laikům, jak toho podle Vás dosáhl...
Vláda loni utratila o 80 miliard korun více, než kolik vybrala na daních. Kde ministr financí těch 80 miliard vzal, když si je nepůjčil? Použil finanční rezervu, která byla v rozpočtu uložena na horší časy. Není to žádný úspěch, o to více si bude stát muset půjčit v budoucnosti.
Babiš oponoval, že se jedná o moderní řízení státu, přesun peněz z rezerv, využití peněz na dotace a podobně. Proč Vy to za „moderní řízení státu" nepovažujete?
Když použije ministr financí na běžné výdaje peníze, které jsou nachystané na dotace, je to v podstatě půjčka. Až bude muset ty peníze proplatit nebo vrátit do EU, budou mu chybět. Takže je to jen jiná forma zadlužení. Ministerstvo tedy neříká pravdu, když tvrdí, že dluh snížilo. Snížilo dluh u bank, ale současně zvýšilo jiný dluh, dluh vůči fondu na výplatu evropských dotací.
Dále jste uvedl, že koalice nezavedla jediné opatření ke snížení státního dluhu. Jaké kroky byste realizoval být na jejich místě?
Víte, že mnoho firem, které patří ministru financí panu Babišovi, neplatí daň z příjmu, protože čerpá daňové pobídky? Daně mají být co nejnižší, ale pro všechny stejné. Zrušili bychom systém investičních pobídek, který znamená daňové úlevy pro vybrané firmy. Zrušili bychom kromě CzechInvestu další zbytečné úřady. Zrušili bychom příspěvky na bydlení, které jsou dobrým byznysem pro předražené chudinské ubytovny. Takto bych mohl pokračovat.
Už dlouhá léta se v České republice střídá vláda stran, které činí opačné kroky, jedna zavede poplatky v nemocnicích a za další čtyři roky je jiná koalice zruší. To platí o podnikání, pravidlech pro živnostníky, daně a mnoho dalšího. Jaký vliv to má na obyvatele republiky a jak dosáhnout opaku?
Politici by měli mít soudnost. Petr Nečas například prosadil zavedení druhého pilíře penzijního systému, i když věděl, že sociální demokraté ho budou chtít zrušit. Občané se tak stávají rukojmími politiků.
Německo ústy Angely Merkelové prohlásilo, že si dovede představit odchod Řecka z eurozóny. Evropa vzkázala, že vstup do eurozóny je neodvolatelný. Vy už dlouhou dobu usilujete o dobrovolnosti přijmout společnou měnu. Jak vnímáte tento signál ze strany EU a o čem podle Vás svědčí prohlášení Merkelové?
Volby v Řecku 25. ledna asi ukážou, že voliči nechtějí další výdajové škrty, které po nich chce EU výměnou za půjčky. Když nebudou další půjčky, zůstane Řecko dlužné miliardy eur členským státům. Pokud pak Německo bude chtít vypudit Řecko z eurozóny, bude se muset změnit smlouva. Podle stávajícího znění smlouvy o EU nejde vypudit zemi z eurozóny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová