Poslední léta byla bohatá na události, které podle mnohých představují největší výzvu nejen pro ČR od listopadu 1989. Nejprve Ukrajina, válka v Sýrii a teď migrační krize. Co nám tato poslední léta řekla o naší demokracii, o tom, kam jsme se od listopadu 1989 dostali, o nás samých?
Zasvé vzal zcela jistě koncept „konce historie“ a představy, že by svět mohla čekat jen bezstarostná perspektiva bez valných ohrožení. Demokratická budoucnost záleží i na práci na ní a ochotě ji bránit – demokracii stejně jako jiné stabilizační prvky našeho světa nelze brát jako samozřejmost, která když přišla, nemůže se již ztratit. Z tohoto hlediska je zvlášť na pováženou, jak lehkovážně se jako společnost stavíme k našemu místu v Evropské unii nebo v NATO a spoluzodpovědnosti za ně.
Myslíte si, že sdělovací prostředky podporují demokratickou otevřenou diskusi, nebo jde o manipulaci a propagandu? A případně v čem?
Jak které. Z politiky ale nerad známkuji média. Myslím, že to politikům nepřísluší.
V současnosti se hovoří o tom, že více než 85 procent legislativy přichází z Bruselu a český Parlament ji musí jen povinně implementovat. Lze tedy ještě hovořit o demokracii?
Považuji tohle nařčení za nepodložené klišé, jehož popularita stojí na představě, že můžeme být jen černým pasažérem – brát selektivně dílčí výhody, ale nepodílet se na tom, co je podmiňuje. Legislativu v oblastech postoupených do společných kompetencí EU spoluvytváříme. Je z podstaty věci složitá a představa, že do všech důsledků a vedlejších efektů nahlédne každý diskutér úrovně debatéra u piva ve čtvrté cenové, je neudržitelná. Podstatné principy jsou nepochybně přínosné i bez velkého vhledu, a o to by tu mělo jít. To, že detaily vypadají těžkopádně a jednoduchý vhled do nich se ztrácí, by nemělo být zbytečně stresujícím faktorem tváří tvář celkovým přínosům.
Je tomu tak v řadě oblastí života. Nechat vybuchnout kanystr benzínu dokáže také každý pitomec, ale zaranžovat ty exploze v menších dávkách na úrovni moderního spalovacího motoru už jen tak někdo dohromady nedá. Přesto se i ten pitomec autem s takovým motorem rád sveze, aniž bude brblat o přílišné složitosti.
Známe citát J. A. Komenského „vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český“, který se hodně citoval po listopadu. Je vláda věcí našich v rukou našich – českého lidu? Nebo je jinde? Kde?
Nejsme pod cizí nadvládou a za případné problémy si můžeme sami. Nemáme od odchodu prezidenta Havla v čele státu osobnosti formátu srovnatelného třeba s Komenským, ale třeba to zase někdy přijde. Máme ji ve svých rukou, jen často tak trochu kašleme na to, abychom jimi pohnuli.
Zaznívají alarmující hlasy, že se blíží téměř konec světa. Václav Cílek varuje až před miliardou běženců, prezident Zeman považuje migrační vlnu za organizovanou. Jak se vám to poslouchá? Jsme skutečně v takovém nebezpečí?
Považuji argumentaci, se kterou tito pánové vystupují, za argumentaci na úrovni rasismu. Nevěřím, že koncept Česka jako pevnosti opevněné proti vývoji spojenému s větší mobilitou nebo vývojem souvisejícím s potřebou snižování nerovností ve světě je udržitelný. Tam, kde se argumentace dostává do ostrého konfliktu s étosem pomoci bližním v nouzi ohrožující je na životech, považuji xenofobní kroky za neslučitelné s kulturou novodobé demokratické Evropy (a samozřejmě neslučitelné konkrétně s principy, na kterých stojí Rada Evropy).
Co se uprchlíků týká, standard pomoci a etalony lidských práv se vyvinuly po zkušenosti s oběťmi z doby druhé světové války a holocaustu i s důsledky odmítání starat se nebo pomoci na mnoha místech v té době. Ti dva jmenovaní jsou dostatečně znalí na to, aby jejich šíření xenofobie a paniky bylo jakkoli omluvitelné nebo zlehčitelné.
Zásadní figurou je nyní již zmíněný prezident Miloš Zeman. Tomáš Klvaňa nedávno uvedl, že loni proti němu byly nasazeny červené karty a Zeman se od té doby ještě viditelně zhoršil. Letos by se prý tudíž mělo přitvrdit. Zasloužil by si to Zeman? Jak hodnotit jeho výkony od loňského listopadu?
Opravdu mě překvapuje počet suterénů, kam se lze na Hradě spouštět. Ve skále pod ním asi není spodní voda ani na úrovni Vltavy.
Někdo se bojí Zemana, někdo se bojí Babiše. Je důvod bát se místopředsedy vlády a ministra financí? Lidé z okolí Pavla Šafra i pravicová opozice ho považují za nebezpečí pro demokracii. Jeho politické návrhy za buzeraci, jeho styl za autoritativní a obviňují ho z toho, že chce okrádat stát. Co z toho je podle vás pravda?
Považuji tyto výtky za příslovečný křik zlodějů, kteří křičí chyťte zloděje. Část z nich dobře ví, o jaký podíl na nepravostech narovnáním či spravením věcí sami přijdou. Část z nich si možná z Andreje Babiše udělala něco jako strašidlo, protože od té doby, co vyrostli z dětských let a bubáků, ve které věří děti, potřebují nějaké nové smyšlené bubáky, aby měli pocit vyrovnaného života.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík