Barack Obama bude zapsán jako velký prezident, po boku Lincolna či Roosevelta. Trump nerozumí Evropě, ale oni mu to vysvětlí, soudí Libor Rouček

19.01.2017 9:15 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Trump Evropě podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka nerozumí a jedním z prvních úkolů jeho administrativy bude, aby mu vysvětlili, „co to je Evropská unie a na jakých principech funguje“. Rouček přidává také informaci o náladách ve Spojených státech: „Asi 83 procent Američanů si myslí, že Rusko za Putina je protivník, a v tom se bude muset Trump pohybovat, ať si myslí cokoli. I kdyby chtěl, nebude moct dělat politiku, která bude zaměřena proti americkému veřejnému mínění, tím by se během několika měsíců víc a víc diskreditoval.“ Zhodnotil také éru prezidenta Baracka Obamy: „V Americké historii zapsán jako jeden z velkých prezidentů podobně jako Abraham Lincoln, Franklin Delano Roosevelt nebo Ronald Reagan.“

Barack Obama bude zapsán jako velký prezident, po boku Lincolna či Roosevelta. Trump nerozumí Evropě, ale oni mu to vysvětlí, soudí Libor Rouček
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Donald Trump přichází s jedním silným prohlášením za druhým. Nejdřív váš dojem, co vás osobně nejvíc zaujalo?

Z jeho výroků a tweetů zatím nejsem o nic moudřejší, než z tweetů, které posílal během volební kampaně, a podobně to vnímají analytici, pozorovatelé a novináři po celém světě. Ať to jsou otázky zahraniční politiky, vztahů s Evropou, Ruskem, Čínou, Asií, zahraničněobchodní politiky, vnitřních záležitostí Ameriky, nikde nevidíme konzistentní strategii. Když se podíváme na slyšení, které probíhalo v jednotlivých výborech amerického Senátu, ani z něj nejsme moudřejší. V mnohých případech, ať to byl navržený nový ministr zahraničí, nebo nový ministr obrany, jejich vyjádření byla v rozporu s vyjádřeními Donalda Trumpa. Na ucelenější strategii a závěry, co nás ve světě i České republice čeká, si budeme muset ještě počkat.

V interview pro britský deník The Times zkritizoval mimo jiné EU i německou kancléřku za migrační politiku. Domnívá se, že kdyby EU nenutila země přijímat migranty, Británie by nevystoupila; a otevřenou politiku kancléřky Angely Merkelové vůči běžencům označil za „katastrofální chybu“. „Myslím, že my Evropané máme svůj osud ve vlastních rukou,“ řekla kancléřka v reakci na Trumpovy výroky a ohradili se i další státníci. Všichni ovšem deklarují, že po inauguraci chtějí začít s čistým stolem. Povede se jim to?

Nejen kancléřka Merkelová, ale v podstatě všichni státníci, ať je to ve Francii, Rusku, Číně, nebo v Austrálii, kde jsem teď byl, čekají na něco ucelenějšího, konzistentnějšího, s čím Trumpova administrativa přijde. Ne na jednotlivé výkřiky, ale na ucelenější koncept. Jak si představuje vztahy mezi EU, s Německem, Ruskem, Čínou. Kritizoval také NATO, takže jak by měly vypadat vztahy se Severoantalantickou aliancí? Na to všechno lídři čekají a v podstatě vyjadřují názor, že v podstatě nebudou reagovat, dokud nebudou znát jasný postoj. 

Když hovoříte o NATO, budoucí 45. prezident Spojených států ho označil za „zastaralé“. Trump hovořil o možném zrušení protiruských sankcí výměnou za dohodu o snížení počtu jaderných zbraní. Je to dobrý obchod, nebo ne?

O tom obchodu nic nevíme. Byla vyřčena jedna věta. Jak ruská strana, tak pozorovatelé, jak ve Spojených státech, nebo Evropě, čekají, co bude dál. Pokud jde o snižování jaderného potenciálu, je to myšlenka velmi správná. Konec konců snižování začalo už za vlády prezidenta Reagana a Michaila Gorbačova. Byly snahy v tom pokračovat i po nástupu Baracka Obamy a Vladimira Putina. Zda to měnit za zrušení sankcí si nejsem jistý, situace je mnohem složitější.

Brexit je podle Trumpa „velká věc“. V už zmiňovaném rozhovoru uvedl: „Lidé a státy chtějí svou vlastní identitu a Spojené království chce rovněž svou identitu.“ Domnívá se, že budou EU opouštět další státy. Může tento postoj amerického prezidenta nějak ovlivnit nálady v členských zemích?

Lidé z Trumpovy administrativy budou mít nejprve za úkol Trumpovi vysvětlit situaci v Evropě, vysvětlit mu, co to je Evropská unie a na jakých principech funguje. Dosavadní prohlášení Trumpa – a ilustruji to na jeho výroku hned den po Brexitu, když poblahopřál Skotům k odtržení od Evropy bez toho, aby znal situaci ve Skotsku, Skotové byli pro setrvání v Evropské unii – jen ukazuje, že Donald Trump, i když má dvě manželky, které pocházejí z Evropy, Evropě nerozumí. Prvním úkolem vůbec členů jeho administrativy bude, seznámit ho se situací v Evropě, aby nepronášel výroky podobného typu, protože tím se jen zdiskredituje, jak v očích Evropanů, tak Američanů.

Už teď Trumpovi evidentně vadí měnová politika Číny, a nejen to. Do jaké míry je pravděpodobné, že výbušným problémem mohou být právě vztahy s Pekingem, nebo jde jen o nějaké vymezování pozic?

Pokud by v tomto pokračoval i poté, co se ujme úřadu, mohlo by potenciálně jít o problém. Donald Trump potřebuje řádný briefing na celou situaci v Číně, východní Asii, protože, mluví například o tom, že Čína nehraje fér, pokud jde o měnovou politiku, ale taková byla situace před několika lety. V loňském roce jüan devalvoval a dá se očekávat, že bude i dále. Má zastaralé informace. Pokud jde o zahraniční obchod, je potřeba, aby si uvědomil, jak úzce je americká, čínská, evropská ekonomika provázaná a jaké katastrofální následky by pro celý  zahraniční obchod a ekonomiku včetně USA měly obchodní války. Samozřejmě politika jedné Číny do toho zapadá. Doufám, že například od lidí jako Henry Kissinger, který je v jeho širším okruhu poradců, který vlastně na počátku 70. let změnil americkou politiku vůči Číně, uznal Čínu, navázal diplomatické, politické, obchodní a další vztahy s Čínou, toto Donaldu Trumpovi bude vysvětleno, aby situaci zbytečně nevyhrocoval. Nejen politické, ale i ekonomické následky by byly dost katastrofální... i pro Ameriku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

22:22 Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

„Donald Trump nastavil Evropské unii zrcadlo, ve kterém obnažil zelené šílenství,“ říká právnička a …