Kandidujete na poslance za hnutí SPD. Co říkáte na to, když Ministerstvo vnitra nebo BIS označují vaše hnutí za extremistické nebo za nepřítele demokracie?
Pokud tyto instituce považují za hlavní znaky extrémismu požadavek na uzákonění referenda, osobní odpovědnosti a odvolatelnosti politiků, nepřípustnost cenzury, pak samy sebe kvalifikují na represivní orgány státu, který jejich zásluhou zvolna přechází od demokracie k nové formě totality.
Tak ono už v devadesátých letech bylo kolem BIS několik afér, kdy ji opoziční a dokonce i koaliční politici obviňovali, že pracuje ve prospěch jedné vládní strany. Vy jste v té době byl expertem ČSSD právě na otázky tajných služeb, jak na to vzpomínáte?
Jako předseda Stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti BIS jsem několik takových afér pomáhal odhalit. Protože se dotýkaly nejen opozice, ale také některých stran tehdejší vládní koalice, skončilo to tehdy rezignací (prozatimního) ředitele BIS. Srovnám-li to s dneškem, musím s lítostí konstatovat, že tehdejší tajné služby obecně více dodržovaly pravidla a nevstupovaly tolik do politiky a médií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo