Blouznivá Merkelová. Další vývoj bude chaoticky krvavý. Ohrožení ČR, jde z toho opravdu strach. Naše země, jak ji známe, se navždy změní. Již se odpočítává. Exdiplomat varuje

06.09.2016 10:00 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý diplomat Jiří Kobza kandidující do Senátu za SPD varuje, že pokud po vypršení ultimáta ze strany Turecka migranti začnou proudit do Evropy, tak díky existenci plotů na balkánské cestě a neexistenci plotů na našich hranicích se stane ČR tranzitní zemí, kam budou zpětně vypovídáni neúspěšní žadatelé o azyl z Německa. „Myslím, že naše země má čas maximálně do jara 2017 se připravit na obranu, než dorazí první vlny migrantů. Odpočítávání již běží,“ upozorňuje Kobza.

Blouznivá Merkelová. Další vývoj bude chaoticky krvavý. Ohrožení ČR, jde z toho opravdu strach. Naše země, jak ji známe, se navždy změní. Již se odpočítává. Exdiplomat varuje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Před časem jsem se vás ptal na „puč“ v Turecku. Myslíte si stále, že byl zinscenován Erdoganem? USA v něm určitě nemohly mít žádnou roli?

Můj názor je stále stejný, už jenom rychlost, s jakou Erdoganova skupina vykouzlila obsáhlé seznamy nepohodlných osob je obdivuhodná a čistky, které vzápětí provedl a provádí jsou rychlejší a rozsáhlejší než komunistické prověrky začátkem 70. let u nás. Takže pokud nebyl zinscenován, byl na něj Erdogan velmi dobře a předem připraven.

Puč přišel v momentu Erdoganova sbližování s Ruskem – připomíná to paralelu svržení íránského šáha ze stejných příčin. V případě Erdoganova svržení mohly USA získat vojenskou vládu povolnější, ochotnější ke spolupráci a tolerantní k jejich provokacím v regionu, ale nemyslím si, že by to byl primárně jejich cíl natolik, aby se účastnily puče aktivně a zjevně. Je nicméně jasné, že jsme svědky zásadního a násilného odklonu Turecka od dědictví Kemala Atatürka a možná také od NATO a USA. Turecko si silou razí samostatnou cestu k pozici místního hegemona. Naše i světová diplomacie s Tureckem bude muset do budoucna počítat.

Jak turecký převrat a následný vývoj ovlivní dopady migrační krize na Českou republiku?

Obávám se, že i když se našemu území migranti prozatím vyhýbali, rok 2017 může být úplně jiný a Česká republika, tak jak ji známe teď, se navždy změní.

Jaký vliv na Blízký východ a geopolitiku obecně může mít určité sblížení Ruska s Tureckem? Má strategičtější povahu, nebo jde jen o dílčí věci, pokud jde například o plyn?

Tato strategická hra Turecka a Ruska skýtá pro oba hráče spoustu velice lákavých věcí. V první řadě nezapomínejme na ruský přístup Bosporem do Středozemního moře, který by v případě konfliktu se členem NATO mohl být ohrožen stejně jako potřeba Turecka mít klid na severní hranici. Jsem toho názoru, že usmíření bylo vysoce v zájmu obou stran. Turecko potřebuje mír s Ruskem na vyřešení kurdské otázky, navíc leží mezi Ruskem a ruskými zájmy v Sýrii. Obchod s plynem patří mezi mocenské strategie a možnost transportu ruského plynu ke Středozemnímu moři je určitě trnem v oku mnohým konkurentům. Vzájemné a opravdové nepřátelství Turecka a Ruska není jistě v zájmu žádné z obou stran.Navíc dobré vztahy s Ruskem posilují tureckou pozici pro vyjednávání s USA a to má také svou politickou váhu.

Co říkáte vojenské intervenci Turecka v Sýrii? Jaké to může mít konsekvence? Nenaštve to Rusy? A co to udělá v kurdské otázce?

Turci to určitě nepodnikli bez předchozí konzultace s Ruskem, s USA a nejspíš i s Íránem, tak tady bych se dalšího konfliktu nebál. Nicméně jako demokrat se nemohu ubránit dojmu, že intervence cizí armády na výsostné území cizího státu bez oficiálního pozvání místní vlády je podle mezinárodního práva aktem agrese. Všimli jste si v Parlamentních listech, jak naše lidskoprávní neziskovky včetně těch nadnárodních v této věci mlčí anebo se omezí na neslaná nemastná prohlášení? Srovnejme si to s výsledkem referenda o Krymu, to byl jiný rachot! Spíš bych se ptal na názor Ruska na možnost vzniku samostatného Kurdistánu, to bude teprve zajímavé!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…