Byl u vstupu ČR do NATO. „Kdo tenkrát tlačil a kam jsme došli.“

12.03.2024 11:33 | Rozhovor

Právě před 25 lety Česká republika vstoupila do NATO. Poslanec SPD Radovan Vích v době přístupových rozhovorů působil na různých pozicích v armádě a na Ministerstvu obrany, včetně mezinárodní zkušenosti na misi v Jugoslávii, kde zažil spolupráci s armádami aliance.Vzpomíná na roli Václava Havla i Madeleine Albrightové, i na tehdejší „modernizační projekty“ v armádě, nad kterými dohlížel náměstek ministra Miroslav Kalousek. Dnes podle něj armáda všechny věci ze skladů poslala na Ukrajinu a vojáci z ní odcházejí.

Byl u vstupu ČR do NATO. „Kdo tenkrát tlačil a kam jsme došli.“
Foto: Hana Brožková
Popisek: Armáda slaví 30 let své existence. Součástí exhibice na pražské náplavce byl například seskok výsadkářů a záchranářů z vrtulníku do Vltavy

V roce 1999 jste působil v české armádě. Vzpomenete si, s jakými pocity tam bylo vnímáno naše přistoupení k NATO?

Nebyli jsme na to připraveni. Skutečností je fakt, že od nasazení protichemického odřadu našich vojáků do společné koalice v rámci osvobozování Kuvajtu v roce 1991, se začaly v armádě dít významné změny. Nabyté zkušenosti byly tehdy k nezaplacení. Zastaralá výzbroj, nedostatečná výstroj, staré taktické postupy, jazyková bariéra a k tomu ihned na počátku smrt prvního vojáka ppor. Petra Šimonky. Vzpomínám, jak jsme se všichni překotně učili situační značky NATO a samozřejmě anglický jazyk.

Dalším přelomovým bodem bylo nasazení našich vojáků do zemí bývalé Jugoslávie v letech 1992–1995 v rámci mírové mise UNPROFOR, a to dokonce v síle praporu. U nás vzniklo Výcvikové středisko mírových sil OSN v Českém Krumlově, které zabezpečovalo přípravu. Následně se tato mise „překlopila“ do misí IFOR a SFOR. Toto byly přelomové body. Takže jsme všichni očekávali, že vybavení a zabezpečení vojáků v zahraničních misích dosáhne stejné úrovně i v ostatních součástech armády po našem vstupu do NATO. Ve skutečnosti se to až na výjimky nestalo, a to přetrvává do dnešních dnů.

Po vstupu do „obranné“ aliance ještě nezaschl inkoust na smlouvě k přistoupení a došlo k „humanitárnímu“ bombardování Jugoslávie bez Rezoluce RB OSN. Takových kroků bylo více. Takže spíše otazníky nad skutečností, že když byla zrušena Varšavská smlouva, tak mělo být zrušeno i NATO. Hovořil o tom jednu dobu i prezident Václav Havel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

NATO je vyloženě zločinecký spolek!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepermoník , 12.03.2024 13:56:57
Je to nástroj zločinců ze země hnUSA a my jim poskytujeme pouze servis a zástěrku pro jejich agrese. Když porovnám naše dřívější členství ve VS s nynějším ve zločineckém spolku, tak musím ve svých 83 letech konstatovat, že tehdejší SSSR také vedl svoje války, ale nás do nich netahal, ani nepožadoval finanční příspěvky na jeho činnost jako to činí země hnUSA!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…