Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek

04.10.2024 8:19 | Rozhovor

„Referendum o současné nejničemnější vládě od roku 1989,“ říká k výsledkům krajských voleb jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů a člen Klubu 2019 Zdeněk Jandejsek. V rozhovoru vysvětlil, jak podle něj zemědělské dotace ovlivňují potravinovou soběstačnost a přidal neradostná čísla v porovnání s Německem a Holandskem. Podobně neradostná čísla zazněla v souvislosti s energiemi. „Řídí se biblickým „nevědomost hříchu nečiní“,“ padlo pak na adresu ministra zemědělství. Přišel i velmi jasný vzkaz pro premiéra.

Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Jandejsek

Pane inženýre, na začátku tak trochu odbočíme od zemědělství a podíváme se na aktuální věci, které se v posledních dnech odehrály. Tedy, co říkáte na výsledky krajských a senátních voleb?

Výsledky krajských a senátních voleb byly vlastně referendum o současné nejničemnější vládě od roku 1989, která svou nekompetentností denně likviduje nejen české hospodářství, ale i celý národ. Lži jsou prezentovány jako pravda, jak předvedl v Partii u Terezie Tománkové sám premiér.

Je to ubohost, když největší představitel státu dokáže celému národu lhát do očí. Co je to za člověka, má nás všechny za hlupáky, nebo není psychicky v pořádku? Tento člověk má rozhodovat o budoucnosti naší země a životní úrovni našich dětí a vnoučat? Pokud by byl v pořádku, musel by ihned podat demisi a zmizet z očí všech občanů.

Petr Fiala v Partii

Překvapil Vás přístup premiéra Fialy ohledně ministra Bartoše? Co to celé, podle Vás, vypovídá o vztazích ve vládě?

Ne, vůbec mě nepřekvapil. Premiér Fiala je úplně odtržen od reality běžného života, nejen občanů, ale i fungování podniků a institucí. To, že jedná se svým místopředsedou o jeho nedostatcích, pokud to tak vůbec bylo, a pak ho za několik hodin odvolá telefonem, je skandál a jen to potvrzuje, že předseda vlády a jeho kabinet nezastupují již občany, kteří je volili. Měl se svou suitou už dávno podat demisi. Řešení nedostatků mělo probíhat na vládě nebo u premiéra již řadu měsíců, a ne způsobit obrovské škody nejen resortu stavebnictví, ale i v podnikové sféře a občanům samotným. Jde o neschopnost celé vlády.

Podívejme se i na STAČILO!, které zabodovalo v krajských volbách v 11 krajích. Vy jste za toto uskupení kandidoval do nedávných Eurovoleb. Čím si vysvětlujete úspěch, který u voličů nedávno v krajských volbách zaznamenalo?

Výsledky STAČILO! jsou velmi dobré. Vedle úspěchu v 11 krajích se hledá osm hlasů v Libereckém kraji. Pokud bude hnutí pokračovat ve své aktivitě jako doposud, má velké šance v Parlamentních volbách, kde nebudou kandidovat různá krajská a místní uskupení. Úspěch u voličů je zapříčiněn programem hnutí STAČILO!, které myslí na všechny občany státu, a hlavně šéfkou Kateřinou Konečnou, která odvádí obrovské penzum práce, a hlavně pojmenovává vše správnými jmény. Její obrovské úsilí, pracovitost a odvážné vystupování, stmeluje lidi, kterým dává naději, že existuje cesta ke změnám k lepšímu životu dalších generací. Pokud se STAČILO! stane hnutím, které osloví slušné lidi, je velká šance, že může dosáhnout i 8 a více procent v Parlamentních volbách. Tím by mohlo být STAČILO! subjektem, který může být vnímán jako možný koaliční partner nové vládě po Parlamentních volbách 2025.

Před Eurovolbami jste se STAČILO! jezdil mezi lidi v podstatě po celé republice. O čem se s Vámi chtěli bavit? Co je v současné době zajímá, co je třeba i trápí?

Absolvoval jsem asi šest týdnů intenzivní komunikace po celé České republice. Navštívených měst bylo kolem padesáti. Překvapil mě velký zájem lidí, který převážně směřoval k hospodářské politice státu, zemědělství, a hlavně k produkci českých potravin. Lidé byli velmi pragmatičtí, otázky směřovaly hlavně ke kvalitě potravin, domácích i zahraničních. Trápí je hlavně to, že nevyrábíme dostatek čerstvých českých potravin a nezájem státu, či ministerstva zemědělství, tuto situace řešit. Vysvětloval jsem jim, že není problém nízkou soběstačnost rychle řešit, vždyť naši zemědělci a potravináři dosahují velmi dobrých výsledků.

Ale vláda pracuje proti úspěšným ve vlastní zemi. Nemotivují ty, kteří vyrábí doma čerstvé kvalitní potraviny, ale jejich cíl je domácí trh s potravinami postupně minimalizovat a uvolnit ho zahraničním nadnárodním korporacím, to je plnit úkoly kolonizátorů, které nastavili při vstupu zemí střední a východní Evropy do EU v roce 2004 a později. Naše vládnoucí představitele nezajímají ani příjmy z daní prosperujících podniků, ani DPH z potravin, které stát inkasuje z prodeje.

Když odbočíme, na posledním setkání Klubu 2019 jste mimo jiné rozebral problém kolem dotací, ať už v zemědělství, tak i v dalších sférách. Můžete k tomu prosím něco říci i pro čtenáře Parlamentních listů?

Nerad používám slovo dotace. Podle mě jde o podpory, které zlevňují ceny potravin a přispívají k sociálnímu smíru. Tyto podpory či dotace pokřivují trh a vytváří prostor pro bohaté státy k ovládnutí trhu států, které dostanou podpor podstatně méně a tím nemohou konkurovat. To je hlavní důvod ke snižování soběstačnosti v potravinách. Soběstačnost osciluje kolem 50 procent.

Podpory ze zdrojů EU jsou například pro Holandsko a Belgii cca 400 euro na jeden hektar. A v České republice cca 224 euro na hektar. Národní dotace v přepočtu na jeden hektar jsou například v ČR na úrovni 9 – 10 procent oproti Německu. Čísla jsou z německého odborného časopisu. Jak může český zemědělec na domácím trhu konkurovat, když máme volný pohyb zboží, což je ale v pořádku. Často se mluví o jednotném trhu, z výše uvedeného je vidět, že neexistuje.

Těmto obrovským disproporcím je třeba přidat naše rozdělování podpor pro ty, kteří vyrábí a produkují, a pro ty, kteří jen mulčují trávu a pobírají na prvních 150 hektaru redistributivní platbu, která je 23 procent. Ale ve všech státech EU je to 10 procent. Na produkční zemědělce, kteří produkují potraviny zbývá pak 1750 korun na jeden hektar plochy. Přitom daň z pozemku se pohybuje na úrovni tisíc korun a více a nájem činí 4 – 8 tisíc na jeden hektar. Zemědělská politika je opravdu „pronárodní“, nevím ale pro který národ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když Fiala řeční,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseD , 04.10.2024 8:54:55
tak přesně pravý opak toho, co říká, je pravda. Ten člověk jen pořád lže.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…