Děda volil Zemana, vnuk se s ním odmítal stýkat. A pak děda umřel... Filmař Magnusek o Babišovi a zasypávání příkopů

14.03.2023 18:34 | Rozhovor

„Ti politici tam třeba už za pár let nebudou a rodiny se kvůli politice rozhádají na jak dlouho?“ kroutí hlavou nad atmosférou ve společnosti režisér Tomáš Magnusek a přidává hodně smutný příběh dědy a vnuka, které před lety rozhádala volba Drahoše a Zemana. Prozradil, co mu vadí na některých médiích i v jakou změnu doufá nyní na Hradě. Přečtěte si, za co ocenil Miloše Zemana a co řekl o jeho „hradním“ týmu. Promluvil o Ležákách, které právě točí, i o dalším díle Bastardů, který jde nyní do kin. Dostal se i ke školství a řekl, jak vidí budoucnost kultury.

Děda volil Zemana, vnuk se s ním odmítal stýkat. A pak děda umřel... Filmař Magnusek o Babišovi a zasypávání příkopů
Foto: archiv T. Magnusek
Popisek: Tomáš Magnusek

Máme za sebou inauguraci nového prezidenta. Pane režisére, když se ještě vrátíme k nedávným volbám, jak je hodnotit, jak jste prožíval tu atmosféru?

Já jsem ještě před volbami natočil video, kde jsem popisoval konkrétní situaci. Když jsem měl penzion Viktorka, tak za mnou přišel starší pán s tím, že by byl moc rád, kdyby byl jeho vnuk u mě na brigádě. Domluvili jsme se, že ho přivede. Přivedl a byla to neuvěřitelná dvojice, vnuk a děda. Měli krásný vztah, to jsem opravdu dlouho neviděl. To bylo někdy v roce 2017. Pak následující rok byly prezidentské volby, děda volil Zemana a vnuk Drahoše. A při nedělním obědě se tak pohádali, že se spolu tito dva, kteří bez sebe neudělali předtím ani krok, přestali bavit. Nebavili se rok, dva… Pak přišel covid a ten děda zemřel. A oni se nestihli ani rozloučit, nic si říct.

Vždycky, když toho kluka vidím, tak si na to vzpomenu. A vzpomněl jsem si na to i při letošních volbách. Jsem strašně rád, že ty volby už máme za sebou. Já jsem té přímé volbě vždy fandil. Ale začínám mít čím dál tím víc pocit, že s tím neumíme pracovat. A to není jen na jeden tábor. To je na oba tábory, které šly proti sobě. Když jsem tu výzvu natočil a viděli to kamarádi, kteří mají třeba i úplně jiný politický názor než já, tak mi potom psali, že jsem to vyjádřil dobře, že je to pravda. Není přece nikdo blbý jen proto, že má třeba jiný názor než ten druhý. Vadilo mi, jak se lidi k sobě chovali.

Atmosféra byla opravdu hodně vyhrocená. Přijde mi ale, že ani teď to není ještě úplně v pořádku. Pořád se třeba na sociálních sítích mezi sebou lidé různě „napadají“. Kam toto až může dojít?

Víte, mě hrozně mrzí, že je řada médií, která to ještě jakoby podporuje, tuto situaci. To mi opravdu vadí, že si ty tábory rozdělují. Že se pak kvůli tomu hádají i celé rodiny. To nepochopíte. Za dva roky, za pět let ti politici vůbec v politice nemusí být a ta rodina se kvůli tomu přestane na jak dlouho mezi sebou bavit? Já jsem z Náchoda, kde měl také mítink bývalý premiér Babiš. A je z toho video, jak tam takový obrovský chlap strčí do staršího chlapa, ten spadne na zem. Jenom proto, že mu vadilo, že ten starší tam podporoval Babiše. Tak do něj strčil.

Ale přitom, když jsem si pak četl třeba na Seznamu, tak mi to vycházelo, že špatně se chovají jenom ti příznivci Babiše. Mě hrozně mrzelo, že tam nebyl tento záznam, protože to bylo přece úplně naopak. Nezdálo se mi to úplně vyvážené. Hlouposti dělaly oba tábory.

Co říci na to, že více než třicet let po revoluci jsme měli ve druhém kole prezidentských voleb dva kandidáty s „komunistickou minulostí“?

Vojtěch Filip to popsal v nějakém svém vyjádření docela dobře. Že vlastně mají, co chtěli. Že třicet let po revoluci jsou to tito dva lidé. Víte, já nikoho podle těchto věcí nesoudím. Mně je 38 a tu dobu před revolucí jsem zažil v jesličkách. Opravdu to nesoudím. Nevím, jak bych se v té době choval, takže se k tomu nevyjadřuji. Ale můj otec říká, že je to vlastně jenom otázka toho, že někteří ti lidé byli částečně prospěcháři. Věděli, že když toto udělají, budou z toho mít nějaký prospěch. Kdežto někdo, kdo měl nějaké zásady, to neudělal. A to je celé. Je to jenom o tom, že si tu cestu ulehčili. Jasně že to neznamená, že člověk je navždy vyautovaný tím, že na začátku udělal chybu. Nikoho neznásilnili, nezabili, neokradli… Ale prostě je to samozřejmě takový trochu otazník, nad oběma…

A čím si vysvětlujete, že z některých míst to vyznívalo trochu jako rozdělení na „hodného bývalého komunistu“ a „zlého bývalého komunistu“. A co říci na podporu generála Pavla ze strany některých umělců? Například při inauguraci se objevila fotka Evy Holubové a dalších, jak mávají z okna Hradu…

Tak jak jsem řekl, každý má právo fandit tomu, komu uzná za vhodné. A každý by měl mít právo říct, koho podporuje, bez toho, že by ho za to někdo urážel.
Bývalý premiér Babiš se v mnoha věcech, některými svými výroky, už tolikrát znemožnil, že si někteří lidé myslí, že je obligátní do něj kopat. A on bohužel si za kopu věcí opravdu může sám, nebo za to může třeba jeho tým. To tak je. Ale já jsem tedy na hodného a špatného nerozděloval. Oba byli na začátku nějakým způsobem svázáni s tím režimem. Ale hodnotím podle toho, jak se chovali pak v těch dalších třiceti letech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…