Diplomat Šarapatka k Tchaj-wanu: Vystrčil jde proti všemu. Jde o funkci. Slabost Petříčka a Fialy. A mnohem více

13.06.2020 18:18 | Zprávy

ROZHOVOR „Senátor Miloš Vystrčil vede svoji současnou tchajwanskou kampaň, a nic jiného to není, podle mého s cílem se zviditelnit a dosáhnout následně svého vytouženého znovuzvolení do funkce,“ domnívá se bývalý diplomat a poslanec Milan Šarapatka. Podle něj je předsedovi Senátu lhostejno, že tím diskredituje Senát i vlastní stranu, ODS. Podle zkušeného diplomata tak zcela popírá oficiální zahraniční politiku země, což zase potvrzuje slabost a neschopnost ministra zahraničí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také komentoval vyhoštění ruských diplomatů z Česka, jehož zdůvodnění považuje za blamáž Bezpečnostní informační služby.

Diplomat Šarapatka k Tchaj-wanu: Vystrčil jde proti všemu. Jde o funkci. Slabost Petříčka a Fialy. A mnohem více
Foto: archiv M. Šarapatka
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

„Vztahy se nepochybně razantně zhoršily. Rusko tady bylo a bude, a my s tím musíme nějakým způsobem žít. A je úplně zbytečné stavět tuto velmoc nějakými gesty do opozice,“ řek jste mi v minulém rozhovoru ke kauze údajného agenta s ricinem, ale i ke krokům českých politiků. Změnila se situace nějak poté, co Česko vyhostilo dva ruské diplomaty?

Ke kauze se vyjádřila dokonce sama Bezpečnostní informační služba s tím, že prý byla mystifikována falešným anonymem z ruské ambasády. Považuji to za neuvěřitelnou blamáž Bezpečnostní informační služby. Naši v uvozovkách smrtelně ohrožení lokální politici – Ondřej Kolář, Petr Novotný a Zdeněk Hřib – si  mezitím po celou dobu kauzy v médiích neuvěřitelně honili triko a dělali PR. Vyhoštění diplomatů, nota bene za účasti médií, je všeobecně velmi silné negativní gesto, které v tomto případě nadále zhorší již tak napjaté diplomatické vztahy mezi naší zemí a Ruskou federací. Rozumím, že to může jistým kruhům hrát do not, ale zájmem České republiky to tedy určitě není.

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček označili za důvod anonymního a nepravdivého dopisu Bezpečnostní informační službě o tom, že do Česka přijel ruský agent s jedem ricin, údajné spory mezi zaměstnanci ruské ambasády v Praze. Minule jste se nechal slyšet, že se zdráháte uvěřit, že kauza existuje, protože nikde nebyl předložen důkaz. Je prohlášení členů vlády pro vás důkazem?

Naopak, prohlášení premiéra, ministra i Bezpečnostní informační služby hovoří o tom, že šlo pouze o jakýsi nepravdivý anonym, jinými slovy, žádný jed, žádné ohrožení Hřiba a dalších. Pouze, pokud vůbec, rivalita mezi zahraničními diplomaty. Za to, že do toho namočili naši BS, pokud to je tedy pravda, si možná vyhoštění zasloužili. Spíš mně to ale připadá jenom jako gesto, které má zakrýt blamáž Bezpečnostní informační služby. Možná si větší pozornost zaslouží spíš to, jak se kauza dostala z BIS do novin. To je opravdu nebezpečné, ne nějaká malicherná rivalita mezi subalterními diplomaty.

Rusko považuje vyhoštění diplomatů za nepřátelský krok, který bude mít následky. Poslední dobou těch výměn názorů mezi Ruskem a Českem přibývá; nakolik jsou tedy tyto mezinárodní vztahy pošramoceny, a jak dlouho bude trvat náprava?

Naše vztahy jsou, podle mého názoru, narušeny docela vážně, a to již poměrně dlouhou dobu. Považuji za podstatné, že česká strana je při narušování těchto vztahů aktivní, viz například náměstí Němcova, Koněv a tak dále. Putinovo Rusko již dávno není Ruskem Jelcina. Postavilo se na nohy a je opět velmocí. Je proto logické, že si tato, byť trapná a malicherná, nepřátelská gesta nechce nechat líbit.  A dokonce gesta iniciovaná místními politiky, kteří nemají do diplomacie co mluvit, a kteří se tímto způsobem pouze zviditelňují na místní politické scéně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…