Dříve jsme tu měli tři miliony chlapů, kteří věděli, jak se mají v krizi chovat. Bývalý velitel polní nemocnice Sitta promluvil

27.09.2020 17:59 | Zprávy

ROZHOVOR Postupně, jak přicházely jednotlivé vlády, pořád se utahovaly a utahovaly poměry a dnes už se v tom skoro nedá dýchat. To říká plukovník v záloze a lékař Jindřich Sitta, který působil jako chirurg před třiceti lety ve válce v Perském zálivu a pak založil Šestou polní nemocnici. Nyní se věnuje svým podnikatelským aktivitám a za hnutí Starostové a nezávislí kandiduje na senátora v obvodu Plzeň-město.

Dříve jsme tu měli tři miliony chlapů, kteří věděli, jak se mají v krizi chovat. Bývalý velitel polní nemocnice Sitta promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Sitta

S jakými tématy přicházíte do Senátu?

Dlouhodobě mě trápí veřejné dění, přesněji vztah občana a státu. Vycházím z ideálů otců zakladatelů Československa. Výkon státní správy mám zafixován jako službu občanovi a poslední dobou mám pocit, že se stát přestává chovat jako služebník, ale chová se jako dráb. Svobody, které máme, se začínají postupně omezovat. Dále mě trápí hustý les zákonů a přílepků, tedy legislativní chaos, ve kterém se dnes již těžko někdo orientuje. Mělo by se to zjednodušit a polidštit.

Asi nejdůležitější mou agendou je příprava občana na řešení krizových situací. Jsem přesvědčen o tom, že třicet let jsme tuto část zanedbávali. Současný stav epidemie, která tu dnes probíhá, to jasně ukazuje. Chybí vyhodnocení bezpečnostních rizik jedenadvacátého století. Měli jsme dobře zpracovaná rizika dvacátého století a stát na ně uměl reagovat. Situace se ale podstatně změnila a rizika tohoto století jsou úplně jiná. Nepracovali jsme na tom třicet let. Pokusím se dát tedy dohromady skupinu lidí, která to umí, zná rizika a vytvoří nějaký koncepční materiál, promyšlenou analýzu.

Stát je svými silami schopný řešit určité množství lidí. Nad tuto čáru se musejí zapojit i další složky a je to především o lidech a svépomoci. Každý chlap by měl umět bránit svou rodinu, tedy přispět při řešení krizového stavu. Svého času jsme tu měli tři miliony chlapů, kteří věděli, jak se mají chovat.

Je hnutí Starostové a nezávislí dobrým politickým subjektem, kde by se to dalo prosazovat?

Je. Jako podnikatel pro starosty, a to nejen ze zmíněného hnutí, dvacet let dělám. Mám projektovou firmu, znám jejich práci a vážím si jí. Sami mě oslovili. A když ta nabídka přišla, tak jsem do toho šel.

Nicméně s koncepcemi řešení nových rizik přichází více lidí z armády, kteří jsou dnes ve výslužbě. Například brigádní generál a bezpečnostní poradce Andor Šándor nebo armádní generál Petr Pavel...

Je to tak. Máme tady mnoho odborníků. Můžeme jmenovat i klimatologa Václava Cílka a další. Měli by vytvořit skupinu či více skupin, které by bezpečnostní rizika od klimatických změn až po migrační jevy analyzovaly. Je třeba vzhledem k tomu pojmenovat schopnosti státu a tak dále. Právě se jmenovanými lidmi, se všemi, počítám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…