Vy jste se od začátku velmi angažoval v případu Evy Michalákové a jejích dětí. Jaký tento případ má vývoj? Je něco nového?
V současné době je případ u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle advokátů paní Michalákové by měl být tento případ projednán ve zrychleném řízení. Takže věříme, že Eva Michaláková uspěje a že na základě toho rozhodnutí potom česká vláda začne jednat s norskou vládou.
Vypadá to tedy nadějně?
V tuto chvíli se asi k tomu nedá nic říct. Soud je neutrální, nezávislý, takže jak to dopadne, se nedá vůbec předpokládat. Ale důležité je už to, že ten soud se tím bude zabývat.
Norská sociálka nemá příliš dobrou pověst, dá se říci, po celém světě. Vy sám jste nedávno zveřejnil video, kdy tato sociálka odebírá 12letého chlapce kanadsko-norskému páru. Co na to říct? A dá se s tím vůbec něco dělat?
Strašně důležité je, že na světlo vychází stále víc takovýchto případů. Stále více lidí je schopno ty své případy i ty okolnosti kolem zveřejňovat. Protože dříve, než vyšel najevo případ Evy Michalákové, to vypadalo, že ta organizace vlastně odebírá všechny děti v pořádku, že tam není žádný problém. V současné době se ale čím dál víc objevují hlasy, které křičí po reformě té organizace, po změně kompetencí atd. A ukazuje se, že těch případů, kdy došlo ke spornému nebo minimálně problematickému odebrání dětí, bylo prostě hodně. A vedlo to i k tomu, že řada dětí byla vrácena. Řada rodičů přestala být trestně stíhána a řada lidí třeba i z Norska odešla. To si myslím, že ukazuje na to, že od začátku, v celém tom případě Evy Michalákové, všichni, kdo se za ni postavili, měli pravdu.
Když se podíváme k nám, co si myslíte o tom, co se děje ohledně kardinála Duky? Vy jste veřejně odsoudil dopis skupiny katolíků, kteří napsali papeži Františkovi a vyzývají ho, aby kardinálovi neprodlužoval mandát. Co je podle vás k tomuto kroku vedlo? Oni sami mluví například o „hnědnutí“ katolické církve pod jeho vedením…
Já jsem ty argumenty pečlivě studoval. Také jsem si poslechl ta vyjádření některých představitelů a díval jsem se na ta jména. Jenom pouhým pohledem jsem zjistil, že většina z nich nejsou ani katolíci a ani nevím, že by se angažovali třeba v jiné církvi. U některých pochybuji, že by byli členy nějaké z katolických farností. Spíš mi to přijde, že je to nějaká intelektuální záležitost, která se vydává za něco, co vůbec není. Ta výzva mi přišla nepatřičná. Přijde mi, že ti lidé vůbec nerozumějí církevnímu právu, nevědí, co to je takzvaný abdikační dopis, nevědí, v jakých případech je přijímán, není přijímán, a snaží se tady spíše zviditelnit než cokoliv jiného. Hovoření o tom, že církev „hnědne“, je naprosto hloupé a nepatřičné, a je vidět, že ti lidé vůbec o kardinálovi, jeho výrocích nebo i o jeho historii vůbec nic nevědí. Vůbec nevědí, co obnáší úřad arcibiskupa a jak je důležité, aby arcibiskup byl schopen jednat se všemi stranami. A když ti lidé říkají například, že pan arcibiskup bydlí v arcibiskupském paláci, tak by si asi měli nejdříve zjistit, jak vypadá jeho byt, jak žije velmi skromně a jak vlastně i velkou část své mzdy dává na chudé. A když toto ti lidé nevědí, tak jejich výtky vůči kardinálovi jsou naprosto trapné a nerelevantní.
Za kardinála se postavil i prezident Zeman, který naopak papeže požádá, aby mandát prodloužil. Co si o tomto kroku pana prezidenta myslíte?
Já si myslím, že ten krok není potřebný. Že jak papež, tak i ta administrativa ve Vatikánu se nerozhoduje podle našich přání nebo podle toho, kdo jim co napíše. Určitě ani to, že jsme se zastali kardinála já nebo prezident nebo bývalý prezident, nemá na jejich rozhodnutí žádný vliv. Myslím si, že daleko větší vliv má práce kardinála, jeho schopnost třeba učinit některé zásadní kroky v rámci katolické církve. A ty jsou hodnoceny úplně jinak. Papež se bude ptát samozřejmě na názor významných katolíků. A myslím si, že pro něj bude tento názor daleko důležitější než názor kohokoliv jiného.
Obrovskou diskusi vyvolala otázka, zda mít, nebo nemít referendum ohledně vystoupení z EU. Co vy si o tom myslíte? Co by takové referendum přineslo?
Já si myslím, že by nepřineslo vůbec nic. Myslím si, že ten, kdo tady nejvíc křičí po referendu, svým způsobem většinou o EU vůbec nic neví. A ukazují to i rozhovory s těmi aktéry, ať už jsou to poslanci SPD nebo dříve to byli Svobodní a Petr Mach. Měli by si nejdřív zjistit, jaké má EU pravomoci, a také by si měli zjistit, o čem EU rozhoduje a nerozhoduje, popřípadě kdo z nich v minulosti čerpal, nebo nečerpal dotace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora