Dvojí metr musí skončit. Padne-li krajské zdravotnictví, systém se zhroutí, varuje hejtman Šimek

03.05.2020 17:40 | Zprávy

ROZHOVOR Stát má v plánu oddlužit několik nemocnic za sumu téměř 7 miliard korun. Netýká se to ovšem nemocnic krajských, proti čemuž se ozvali někteří hejtmani. Jak to celé je? Hejtman Bohumil Šimek (za ANO) z Jihomoravského kraje mluví o nerovném přístupu.

Dvojí metr musí skončit. Padne-li krajské zdravotnictví, systém se zhroutí, varuje hejtman Šimek
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (BPP, zvolen za hnutí ANO)

Vláda schválila oddluženi šesti velkých nemocnic, které nesou dluhy z minulosti, za celkem 6,6 miliardy. Na seznamu jsou pouze státní nemocnice. Co na to říkáte?

Oddlužit velké fakultní nemocnice jednorázovým příspěvkem na provoz je asi v aktuální situaci v pořádku. Ale je třeba připomenout, že k takové finanční saturaci docházelo již několikrát v minulosti. V červených číslech jsou tyto velké nemocnice již několik let, to znamená, že za velkou část jejich ztrát rozhodně nemůže epidemie COVID.  A na druhou stranu byl bych asi špatný hejtman, kdybych zároveň nepodporoval příliv peněz také do krajského zdravotnictví. Jihomoravský kraj je zřizovatelem 9 nemocnic a tvoří páteř krajského zdravotnictví. 

Je podle Vás chyba, že nebyly zahrnuty i ostatní zdravotnická zařízení?  A není to naopak záležitosti zkratka jejich zřizovatelů?

Je potřeba říci, že deficit našich nemocnic je na rozdíl od deficitu fakultních nemocnic důsledkem dlouhodobého podfinancování celého zdravotnického systému. Stát do něj za své pojištěnce neodváděl adekvátních finanční prostředky a jsem tedy velmi rád, že se to v posledních dnech změnilo. Rovněž je třeba zmínit, že úhrady jednotlivých lékařských úkonu ze strany zdravotních pojišťoven byly nespravedlivě a nelogicky nastaveny. Běžně se tak stávalo, že například úhrada za tentýž úkon ve fakultní nemocnici byla o stovky korun vyšší než v nemocnici zřizované krajem. Což se dá jen těžko pochopit a vede to v konečném důsledku k finanční nestabilitě. Nejen proto tedy původní návrh oddlužit pouze fakultní nemocnice, nebyl úplně šťastný. Protože pokud by ekonomicky padly krajské nemocnice, zhroutil by se celý systém krajského zdravotnictví, ve kterém fungují zdravotnická zařízení různých zřizovatelů – státní, armádní, krajské, městské i soukromé. 

Podle ministra zdravotnictví se oddluženi týká nemocnic, které pandemii čelily největšímu náporu. Nelze toto chápat jako klíč, kterým se vláda řídila?

To je otázka k diskuzi, ale myslím, že zdravotnictví by mělo být chápáno jako celek a troufám si říct, že všechna zdravotnická zařízení na jižní Moravě mají svoje neoddiskutovatelné a důležité postavení v celém systému. Samozřejmě, že fakultní nemocnice jsou vysoce specializovaná zařízení, ale bez podpory našich krajských nemocnic by celá situace kolem koronaviru byla jen těžko řešitelná. Právě v kooperaci a spolupráci všech nemocnic se ukázala, alespoň v případě našeho kraje, velká síla.

Budete chtít, aby se tím zabývala i Asociace krajů a zaujala nějaké stanovisko vůči státu a pokusila se k tomu připojit i krajská zařízení?

My jsme se tímto problémem zabývali ihned, jak byla informace o oddlužení zveřejněna, a to na pravidelné videokonferencí všech hejtmanů. Současně Jirka Čunek, jako předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace, zaslal dopis ministru zdravotnictví, aby upozornil na nerovnost v přístupu ke zdravotnickým zařízením. A jsem velmi rád, že reakce byla rychlá a podle posledních dostupných informací už jednal ministr zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami o pomoci nemocnicím s případným možným oddlužením. A nezbývá než doufat, že pojišťovny přistoupí k této problematice stejně velkoryse jako stát.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…