EU se na Ukrajině předvedla jako totálně nezodpovědná. A rozpoutala drama, vytýká komunistický europoslanec

22.05.2014 20:29 | Zprávy

ROZHOVOR V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se pokusí obhájit svůj mandát Jiří Maštálka, druhý v pořadí na kandidátce KSČM. Na rozdíl od většiny ostatních v kampani nic nesliboval, ale nabízel své zkušenosti ze své původní profese lékaře při ovlivňování evropskych dokumentů z oblasti bezpečnosti léků i potravin. Svou neodtrženost od problémů v Česku dokládá mimo jiné na angažovanosti v kauze břidlicového plynu, ale i na dětských bačkůrkách.

EU se na Ukrajině předvedla jako totálně nezodpovědná. A rozpoutala drama, vytýká komunistický europoslanec
Foto: Miloš Skácel
Popisek: Europoslanec Jiří Maštálka rozdávala materiály s programem KSČM

Navzdory tomu, že se politické strany a hnutí v posledních týdnech předhánějí v tom, jak přilákat občany k volbám do Evropského parlamentu, odhadovaná účast se pohybuje jen kolem třiceti procent. Jsme opravdu národem, který Evropa příliš nezajímá?

Když si člověk promítne, jak je veřejnosti Unie prezentována, včetně toho, jak jsou lidé (ne)informovaní o dění například v Evropském parlamentu, není se moc čemu divit. Většině našich politických špiček se společně s médii podařilo vybudovat obraz „proradného Bruselu“, na který je docela jednoduché se vymlouvat, svalovat vlastní neschopnost nebo chyby. Ona unie ale není někde „tam“, Evropa je tady a my jsme její součástí. Se vším všudy, včetně ůčasti našich lidi při jednáních v bruselských institucích. Jak už jsem nedávno konstatoval, je lepší být přímo v kuchyni než – bez možnosti držet občas vařečku – vykřikovat na pavlači …

Kampaň pro evropské volby vrcholí, slyšíme a čteme nejrůznější sliby a proklamace o odhodlání Evropský parlament změnit, modernizovat, zbavit byrokracie a tak dále. Co jste sliboval voličům Vy?

Na rozdíl například od nováčků v kampani jsem si už v Evropském parlamentu vyzkoušel, co je možné dosáhnout a co jsou jen lákavá hesla, která mají využít právě onu malou informovanost lidí o tom, jak to v Bruselu funguje. Proto neslibuji, ale nabízím svoje zkušenosti například spojené s mojí původní profesí lékaře při dalším ovlivňování evropskych dokumentů týkajících se třeba bezpečnosti léků, potravin, dostupnosti lékařské péče bez ohledu na hranice mezi státy. V těchto tématech jsem se už angažoval v zájmu našich voličů a rád bych v tom, mimo jiné, pokračoval.

Vám, myslím tím dosavadním europoslancům, ale bylo často vytýkáno, že si sedíte v Bruselu a jste od života doma hodně odtržení. Připouštíte, že na tom přece jen něco je?

Já si to nemyslím a neřekl bych to ani o dalších poslancich z naší „dvaadvacítky“. Z toho, co vím, tak prakticky všichni byli aktivní i doma, jen se o tom moc neví. Za sebe mohu připomenout angažovanost kupříkladu v kauze průzkumu pro těžbu tzv. břidlicového plynu na severovýchodě Čech. A jsem rád, že jsem se spolupodílel na tlaku, který vedl k rozhodnutí zastavit snahy o zkoumání potenciálu regionu pro těžbu. Myslím, že je to správné v zájmu ochrany životního prostředí, hlavně pak zdrojů pitné vody pro značnou čast obyvatel republiky. Naše přední specialisty jsem zase pozval k diskusi o problematice transplantací a dárcovství orgánů s ohledem na situaci v Evropské unii, rozjel jsem projekt „Bačkůrky pro dětské domovy“ a tak bych mohl pokračovat. Nemám tedy pocit, že bych byl daleko od dění u nás doma …

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …