V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Andrej Babiš řadě problémů, objevila se například reportáž týkající se jeho syna také trestně stíhaného v kauze dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo. Mnozí lidé kritizovali, že se premiér snaží oddálit vyšetřování dotačního podvodu, proběhly masové demonstrace na protest proti jeho chování. Navzdory tomu se hnutí ANO v průzkumech veřejného mínění zvedly volební preference, protože někteří lidé uvěřili, že šlo o účelovou kampaň. Překvapuje vás to, že téměř třetina českých občanů Andreji Babišovi stále věří? Nebo je premiér skutečně „obětí médií a zkorumpovaných politiků“?
Babišova politika se mi nelíbí a vůči jeho osobě mám rovněž výhrady. Nicméně jaké jsou alternativy? Nepříliš přitažlivé. ODS, která zklamala již tolikrát? Bezbarvá univerzální politická výplň známá jako lidovci? Piráti, svazáci nové doby? TOP 09, která je jako poslušný pejsek oddaná všemu, co zazní z Bruselu? Děkuji, tady si nevyberu. Nejsem schopný si vybrat jakoukoli stranu, která je v současnosti ve Sněmovně. Ale mnozí jiní skončí u ANO.
Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, minimální mzdy, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Jak hodnotíte Babišovu vládu?
Hodnotím to jednoznačně jako sociální korupci. Vždyť Česko je jedna z nejvíce rovnostářských ekonomik, větší příjmová rovnost je snad už jenom v Dánsku. Ano, jsou u nás sociálně slabší skupiny, ale neslyšel jsem, že by někdo neměl na jídlo. Problémem je spíše nadváha.
Ale zpět k Babišově vládě. Ačkoli ČSSD v ní tvoří menšinu, tato vláda je jednoznačně levicová, až socialistická. Pomáhá velkým korporacím, dotuje je a dává jim investiční pobídky bez hlubších ekonomických důvodů. Na druhé straně se chová macešsky k drobným podnikatelům, kteří by měli tvořit zdravý základ ekonomiky podobně, jak je tomu v Německu. Pokud někoho zajímá, proč české mzdy jsou stále asi na 40 procentech německé úrovně, je to právě proto: Německo má silný domácí kapitál, střední stav zvaný „Mittelstand“. V Česku jsou menší a střední podnikatelé slabí a navíc z velké části závislí na velkých podnicích jako jejich subdodavatelé. To je důvod, proč na tom ekonomicky nejsme jako Německo, nebo dokonce Dánsko.
ODS, TOP 09, Piráti, STAN či KDU-ČSL jsou v opozici vůči vládě Andreje Babiše. Bojují tak mnohdy o stejného voliče, který Babiše nemá rád a hledá stranu, která ho dokáže porazit. Má některá takovou šanci, nebo se budou muset spojit do nějakého volebního bloku a la Občanské fórum, protože současný volební zákon znevýhodňuje malé strany?
Nemohu mluvit za všechny voliče. Mě ale představa takového volebního bloku jednoznačně odpuzuje. Dejme tomu, že jakožto pravicový volič bych byl ochoten odpustit ODS její staré hříchy. Když ale vidím předsedu ODS stát na stejném pódiu vedle některých politiků, kteří pro mě jsou nepřijatelní za všech okolností, rozmyslím si to.
Kromě toho, doba Občanského fóra dávno pominula. V roce 1990 bylo téměř 90 procent lidí proti komunistům, měli jsme téměř všichni jednoho společného nepřítele. V současnosti je politické spektrum mnohem více rozrůzněno. Odpor proti Babišovi zkrátka není totéž, co onehdy odpor proti Jakešovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová