Expert na propagandu: Situace jako přes kopírák. Na Asadovy jednotky se tradičně ukázalo prstem. Dostatečné důkazy o chemickém útoku v Dúmě zřejmě nejsou

23.04.2018 16:54 | Zprávy

ROZHOVOR Propagandistická válka zuří v případě konfliktu v Sýrii na obou stranách. To, že francouzský prezident použije k prokázání věrohodnosti svých slov video kolující na internetu, svědčí o tom, že dostatečné důkazy ve věci chemického útoku v Dúmě zřejmě nejsou, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz historik Pavel Suk, který se dlouhodobě specializuje na propagandu. Jednoznačně „dobrý“ a „špatný“ hráč v syrském konfliktu podle Suka neexistuje. „Tak to v životě nechodí, na rozdíl od propagandy,“ dodává.

Expert na propagandu: Situace jako přes kopírák. Na Asadovy jednotky se tradičně ukázalo prstem. Dostatečné důkazy o chemickém útoku v Dúmě zřejmě nejsou
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti údajné americké agresi vůči Sýrii před ambasádou USA v Praze

Historik Pavel Suk se odborně zaměřuje na problematiku propagandy v médiích. ParlamentníListy.cz se Suka ptaly na to, co si myslí o aktuální situaci v souvislosti s napjatými vztahy mezi Západem a Ruskem ve vztahu k syrskému konfliktu. Bylo to právě minulý týden, kdy USA, Británie a Francie vojenským úderem potrestaly režim syrského prezidenta Bašára Asada za údajný chemický útok proti civilistům ve vládními jednotkami obklíčeném městě Dúma. Útok proběhl bez mandátu OSN a Rusko, které je v syrském konfliktu Asadovým spojencem, proti němu hlasitě protestovalo. Experti varovali před přímým střetnutím západních a ruských sil, které by hrozilo další eskalací.  

Předminulý týden během noci z pátku na sobotu došlo k očekávanému úderu Američanů, Francouzů a Britů na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Důvodem byl údajný chemický útok ze strany syrské vlády vůči vlastním civilistům. Jak ono potrestání „zvířete Asada“, jak se o syrském prezidentovi vyjádřil na Twitteru americký prezident Donald Trump, reflektujete?

Jako již tradičně, aniž bylo s jistotou zjištěno, zda byl vůbec chemický útok proveden, kdo byl jeho viníkem, tak se ukázalo prstem na jednotky Bašára Asada. Americký prezident, který dříve píše a mluví, než se s někým poradí, ohlásil letecké nálety na cíle „zvířete Asada“. V této souvislosti si připomeňme, jak prezident Trump označoval severokorejského diktátora jako rakeťáka s jeho zvráceným režimem. A nyní se s ním chce setkat.

Bylo možné se vojenskému úderu nějak vyhnout?

Bylo jasné, že nějaký útok bude proveden, aby prezident Trump neztratil svoji tvář. Připojili se k němu prezident Macron a britská premiérka. Bylo velmi zajímavé sledovat jejich mimiku a styl mluvy, s jakým ohlašovali, že se jejich země připojí k útoku v Sýrii.

Z projevů prezidenta Macrona jsem někdy cítil téměř natěšení a nedočkavost, až bude moci poprvé ve své funkci rozhodnout o leteckém útoku. A premiérka Mayová, ta se chce s největší pravděpodobností podobat bývalé premiérce Thatcherové, která byla ovšem jiný formát. Paní premiérka bohužel neumí ani pořádně zahrát dramatično a dost často přehrává.

Sledoval jste, jak s tématem útoku pracovala média a rovněž propaganda?

Vždy se nabízí jednoduchá otázka „Cui bono“, v čí prospěch. Ten, kdo dokázal v této situaci přemýšlet s chladnou hlavou, si mohl domyslet, že možná místo „odstrašení“ Asadova režimu k použití chemických zbraní byla snaha zakrýt aktuální domácí problémy těch, kteří dali k útoku povel. Připomeňme Trumpovu aféru s prostitutkou, rozsáhlé protesty proti prezidentu Macronovi doma ve Francii a problémy premiérky Mayové při jednání s EU o Brexitu.

Trump navíc na Sýrii již jednou kvůli chemickým zbraním vojensky udeřil…

Musím říci, že pro mne se v souvislosti se současnými událostmi stále více vnucovalo déjá vu z dubna minulého roku. Tehdy ohlásil prezident Trump stažení amerických vojsk ze Sýrie. Následoval chemický útok údajně sarinem a chlórem v Chán Šajchúnu, přičemž řádné vyšetření dodnes neexistuje. Z útoku byl tehdy opět obviněn Asadův režim, z odpovědnosti Rusko. Následoval americký letecký útok, aby byl Asad potrestán a bylo mu zabráněno v užití chemických zbraní.

Po roce se téměř jako přes kopírák situace opakuje jen s tím rozdílem, že se k útoku připojily Francie a Velká Británie. Když si přečtete loňské zdůvodňování útoku a letošní, moc se neliší. Ale řekl bych, že některá média včetně českých na rozdíl od minulého roku přistupovala k situaci spíše ostražitě. Už to nebyla prvoplánová válečnická propaganda. Dokonce i Česká televize mluvila o údajném chemickém útoku.

Jak se k tématu stavěla ruská média?

Ruská strana to měla lehčí, ta mohla poukazovat například na možnou nelogičnost předpokladu, že v okamžiku, kdy má Asad na dosah dobytí města Dúmá, bude podnikat útok na civilisty pomocí chlóru. Práci ruským médiím usnadňoval i nevyvratitelný fakt, že útok ze strany Západu nebyl v souladu s mezinárodním právem reprezentovaným Organizací spojených národů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohrdání občany, kteří chtěli změnu. Konečná doufá, že v roce 2025 tomu bude konec

11:45 Pohrdání občany, kteří chtěli změnu. Konečná doufá, že v roce 2025 tomu bude konec

„V zahraniční politice STAČILO! války a dvojího metru. V té naší domácí STAČILO! především Fialovy v…