Expertů, kteří se dívají na školství zvenku, už máme dost, říká předsedkyně asociace ředitelů českých gymnázií

05.11.2017 13:13 | Zprávy

ROZHOVOR Práva a povinnosti pedagogů jsou na rozdíl od některých jiných profesí ukotveny v zákoně. Zřízení pedagogické profesní komory tak, jak navrhují některé z učitelských iniciativ, by tedy bylo zbytečné, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová. Čeští učitelé podle ní potřebují nejenom vyšší finanční ohodnocení, ale i více praxe na pedagogických fakultách. „Pedagogické iniciativy by měl vést učitel. Expertů, kteří se na školství dívají zvenku a objevují se v televizi už máme dost,“ říká dlouholetá ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou.

Expertů, kteří se dívají na školství zvenku, už máme dost, říká předsedkyně asociace ředitelů českých gymnázií
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová

Máme po volbách a rezort školství zřejmě brzy dostane nového správce. Co dobrého a špatného udělala pro školství poslední vláda pod taktovkou sociálních demokratů, jakou známkou byste ji hodnotila a proč?

Jako předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií si dovolím hodnotit jen období za poslední dva roky. Tehdy jsem měla možnost nahlédnout pod pokličku toho, jak to funguje na ministerstvu školství právě jako předsedkyně asociace. Z předešlých let mám pak informace jen z doslechu. A co se týče těch zmiňovaných dvou let, udělila bych nejspíš trojku.

Trojka, vyjádřeno slovy, znamená „dobře“, což může být trochu zavádějící. Úplně špatné hodnocení to ale není…

Jsou tam samozřejmě pozitivní i negativní věci. V dobrém světle bych například ohodnotila to, že se bývalá ministryně Valachová skutečně snažila ve školství zvyšovat platy. Můžeme samozřejmě polemizovat o tom, jestli se jí to povedlo a jestli navyšovala finanční odměny učitelům dostatečně. Nicméně v obecné rovině Valachová zvedla ten problém jako téma. V důsledku se pak za něj prala tak, aby ty peníze do školství dostala. Na druhé straně jsou věci, které vidím negativně, a to například pamlskovou vyhlášku nebo kariérní řád. K němu se ale asi ještě dostaneme.   

Od listopadu by měli učitelé dostat přidáno. Myslíte, že navýšení bude stačit? Když se podíváte na dlouhodobější cíle exministryně Valachové, jak mzdy učitelů konečně zplnohodnotit v poměru k ostatním vysokoškolákům?

Ministerstvo školství a bývalá paní ministryně si daly za cíl, že do roku 2020 docílí, aby učitelské platy dosahovaly 130 procent průměrné mzdy v Česku. Když se ale podíváme na to, jak školství přidá učitelům v listopadu, a sice, že dostanou navíc 15 procent, přičemž ostatní státní zaměstnanci deset, tak se učitelé na tu cílovou částku do stanoveného termínu nedostanou. To se dá snadno vypočítat. Jinými slovy 15procentní navýšení je pořád příliš nízké. 

NESPOKOJENÍ UČITELÉ SE ZAČÁTKEM ŠKOLNÍHO ROKU SEŠLI V BETLÉMSKÉ KAPLI:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…