Zaznamenal jsem váš výrok, že problémem velkých politických stran je, že produkují přitakávače. Nikoli lidi samostatně myslící. Proč si to myslíte?
Jde o nemoc české politiky, která se dotýká skoro všech stran. Máme 281 zákonodárců, ale samostatně z nich přemýšlí tak asi pět. Smyslem zákonodárného sboru v klasickém pojetí demokracie je, že každý zákonodárce podle svého nejlepšího svědomí zastupuje své voliče. Jeho posláním je hájit voliče proti vládě. Od toho jsou tam i poslanci koaliční. Došlo ale bohužel k takovému zvláštnímu přesunu, že zejména koaliční poslanci hájí vládu proti občanům. Což je stejné jako za komunismu. K tomu, aby člověk mohl nezávisle, úplně samostatně, bez ohledu na svoji politickou stranu hájit zájmy voličů, musí pracovat, přemýšlet, snažit se pochopit voličské zájmy, komunikovat s nimi a samostatně, třeba i v rozporu se stanoviskem své strany, vystoupit a něco navrhnout. Ale vychovat samostatně se chovající politiky trvá desítky let.
Řadu let jste byl členem ODS, která teď propadla ve volbách? Proč?
S nástupem Topolánka zcela zanikly jakékoli zpětné vazby, kterými členové mohli ovlivňovat vedení ODS. Topolánek byl první, kdo na kongresech ostentativně dával najevo, že ho názory členů ODS nezajímají. Jeho předchůdce Václav Klaus si na kongresech dělal alespoň poznámky a na závěr kongresu hodnotil nejzajímavější příspěvky z diskuze a zamýšlel se nad nimi. Jezdil po mítincích a komunikoval s členy. To skončilo za Topolánka a Nečas nepřinesl v tomto směru nic nového. Pokud ta strana nemá zpětný mechanismus, aby členové mohli vzkázat, tak tohleto tedy ne, nevyrostou z nich samostatně přemýšlející členové. Strana pak nebude mít hodnotné kandidáty na poslance a ministry. A přestává být demokratickou, ale stává se z ní autokratický klub, kdy ji vede úzký okruh zhruba deseti lidí. Všichni ostatní se vezou a neovlivňují chod strany. Kolem roku 1997 zcela v ODS zanikla svobodná konkurence, kdy se v primárkách vybírali ti nejlepší z navržených. Místo toho zvítězily zákulisní dohody, různá předjednávání.
V Olomouci se konal před pár dny kongres ODS, který si zvolil nové vedení. Může tím nastat obrat k lepšímu?
Nezaznamenal jsem, že by se vytvářely mechanismy pro obnovu vnitřní komunikace. Aby se dobrý nápad prostého člena ODS dostal k předsedovi strany. Naopak. Jestli se vytvořil další mezistupeň, bude to ještě obtížnější a do vedení strany se dostane méně nezávislých názorů než dosud. Co se týče konkurence, chyběla mi tam byť jen zmínka o tom, že je nutné v primárkách zcela zrušit zákulisní dohody. Jsou země a politické strany, kde za jakoukoliv zákulisní dohodu se vyhazuje ze strany a v některých zemích jde dokonce o trestný čin. To jsou metody, ze kterých roste korupce. ODS si tento problém vůbec neuvědomuje a nevnímá ho. Není pravda, že prohrála jen poslední volby loni na podzim, ale prohrála asi šesté volby v kuse. Je to dlouhodobý trend. Normální strana, když prohraje druhé volby za sebou, tak vyhlásí pokání a vystoupí ze všech vládních funkcí a věnuje se nápravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban