Hušák v úvodu své polemiky charakterizuje současný stav jasně. Z médií se na nás řítí proud kanonád, PR agentury vypouštějí v předem připravených mediálních dělostřeleckých či kulometných salvách argumenty a protiargumenty, a přitom vykrádají své vlastní archivy nápadů pro další a další hnojometné bomby obžalovacích argumentů.
„Na nic nového ale nepřicházejí a směšně opisují," míní muž, který působil jako generální ředitel společnosti Sazka v letech 1995–2011 a zažil tak zblízka vesměs všechny vrcholové politiky České republiky. „Těžko tady vysvětlovat na malém prostoru jemné nuance chápání textu ústavy, tedy poptávaný problém, kdy v demisi končí premiér sám a kdy s ním celá vláda. Opačný výklad, než je ten jediný správný, mohou lžiprávníci tlouci do obyvatelstva celý den, ale bude to stejná pohádka, jako ta, že svatá Panna Marie otěhotněla bez styku pohlavního. Ledaže by v té době již fungovalo umělé oplodnění. O tom se ale v knize knih nic nepíše," dodává dále Hušák.
Podstata jeho textu ovšem není v příkrém pohledu na dění. „Nechápu, že nikdo nepochopil, že Miloš Zeman nebrání v této bitvě Andreje Babiše, ale své staré dílo, sociální demokracii,“ kontruje Hušák. Zde je nutné uvést, že mnoho komentátorů považuje Zemanův přístup k Sobotkovi jako jasnou podporu šéfa hnutí ANO. Málokdo si připustil fakt, že prezident svými kroky nebojuje primárně proti ČSSD, ale proti jejímu předsedovi.
Miloš Zeman potřebuje podle Aleše Hušáka k nové volbě prezidenta obě strany stejně, a to z důvodu, aby mu nestavěly protikandidáty, ale také proto, aby ho ve volbě podpořily a po volbě s ním spolupracovaly. Prezident si tak podle námi zveřejněné úvahy nepřeje silné ANO po parlamentních volbách. „Miloš Zeman ví, že sociální demokracie má možnost výrazně navýšit procenta volebních preferencí jen a jen tehdy, když velení strany převezme někdo jiný. Rozhodně to není tak, že by se dlouhodobě spojoval s Andrejem Babišem. Ale vedení sociální demokracie ho k tomu svým postojem nutí,“ blíží se exředitel SAZKY k meritu věci.
„Ministra zahraničí sice osobně šlechtí, že záchranné laso hozené mu prezidentem v posledních dnech odmítl, ale jako politik tím ztratil možnost nastoupit do záchranných člunů. Protože jestli Bohuslav Sobotka předpokládá, že po volbách vyrobí koalici s Miroslavem Kalouskem a lidovci, pak je to volání žíznivého na poušti a nic jiného,“ píše se dále.
„16. května začíná další řádná schůze Poslanecké sněmovny. Tento týden proběhne ještě jedna, jejímž výstupem bude usnesení, že Andrej Babiš se o stát nezasloužil a vzato kolem a kolem je to zločinec a pěkné kvítko. A až vyprchá z hlav tvůrců tohoto usnesení a stránek novin, případně z vysílání České televize vzrušení nad tímto vítězstvím, dojde na Ústavu a její neúprosnou logiku, kterou poblouzněná kavárna a vedení sociální demokracie nejsou schopni domyslet,“ popisuje možné dění Aleš Hušák. „Jestli se tak stane hned na počátku nebo v průběhu schůze, nevím, ale stane se to. Objeví se padesát hlasů poslanců požadujících hlasování o nedůvěře vládě,“ přibližuje.
Nedůvěra vládě. Podstata? Smysl? Cíl? Je možné, že ano. Eventuality jsou v zásadě dvě. Buď vláda na své květnové schůzi dostane důvěru hlasy současné koalice, „pak je odvolání Andreje Babiše bezpředmětné a sociální demokracie se noří někam, co asi nebudeme blíže popisovat. Nebo vláda důvěru nedostane, podá demisi a vládne prezident republiky, jakkoli má z toho Miroslav Kalousek osypky. Předpovídám, že v takové vládě nebude ani současný předseda vlády, ani současný ministr financí, a ani současný ministr vnitra. Čekat budeme pouze na to, kdo ze sociální demokracie provede pokus o návrat na výsluní lepších preferencí a ANO si udrží všechny posty a po volbách (asi) zvítězí. Jiný scénář možný v podstatě není, pokud hnutí ANO bude hlasovat vždy pro důvěru vládě,“ uzavírá Hušák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový