Fialova vlastní slova. Obrátila se proti němu. A Zdeněk Koudelka ví jak

30.06.2022 14:20 | Rozhovor

POLOČAS ROKU HRŮZY Ústavní právník Zdeněk Koudelka se ve svém hodnocení prvního půlroku Fialovy vlády odpíchl od slov samotného premiéra, která napsal před deseti lety do své knihy Politika, jaká nemá být. Zejména konstatování, že v současném systému lepší vládu vlastně ani nemůžeme očekávat. Některé věci jej však překvapily velmi nemile, třeba pokusy vlády o cenzuru. Těm by měli lidé říci jasné ne.

Fialova vlastní slova. Obrátila se proti němu. A Zdeněk Koudelka ví jak
Foto: repro Facebook, BR
Popisek: Docent Zdeněk Koudelka na demonstraci

Máme za sebou půl roku Fialovy vlády, který je současně polovinou letošního roku. Vzhledem k tomu, co všechno se odehrálo, není to zatím pro naší zemi takový „rok hrůzy“?

Doba je, jaká je. Politik musí reagovat na vše možné. Naše země není výjimkou. Všechny země v Evropě jsou vystaveny problémům.

Dorazila do naší politiky s Fialovou vládou změna, která byla slibována?

Nevidím žádnou podstatnou změnu, ale to ani nejde. Politický systém v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je labilní z hlediska délky úřadování vlád. Průměrná životnost vlády je méně než dva roky. Petr Fiala jako profesor politologie viděl jediné řešení ve změně volebního systému s cílem vytvářet stabilnější vlády a v roce 2010 ve své knize „Politika, jaká nemá být“ napsal: „Pokud to neuděláme… nedivme se a nepohoršujme se nad tím, jak vypadá výkon politiky (vládní i parlamentní), protože ve stávajícím systému se to o mnoho lépe prostě dělat nedá.“ Petr Fiala měl jako politolog pravdu a protože nebyla zásadní změna volebního systému, nemůže jako politik náš politický systém změnit.

Slušná politika, havlovská politika, „dáme zemi do pořádku“, stop rozkrádání, být spolehlivým partnerem pro EU a USA, stop zadlužování, moderní budoucnost a inovace, modernizace a digitalizace státu. To byla základní hesla, se kterými vládní strany vyhrály volby. Jak moc devastující pro společenskou soudržnost je to, co pod těmito hesly pozorujeme teď?

Zklamán je ten, který předvolebním slibům vládních stran věřil. Ten, kdo je nevolil, překvapen není. Velkým zlem je inflace. Spořivým lidem likviduje jejich životní úspory. Inflace je způsobena především drahými energiemi. Vláda by měla zajistit levnější plyn a ropu přímými nákupy od dodavatelů, jak to udělal perfektně maďarský premiér Viktor Orbán. Místo toho nakupujeme plyn z Německa několikanásobně dráž, než je do Německa dodáván Ruskem.

A elektrickou energii, kterou sami levně vyrobíme, necháme z našich atomových elektráren převážně vlastněných státem prodávat do Německa, kde ji pak několikanásobně předraženou znovu nakoupíme. Vláda by měla okamžitě zrušit spotřební daň na benzín, naftu a plyn, což by bylo výrazné protiinflační opatření. Vláda trpí, že občany v cenách energií okrádají překupníci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…