Fialovo bebíčko, připomíná zbabělého kluka. Stát musí prostě přestat utrácet, tak je to jednoduché, vzkazuje Šichtařová

31.07.2022 15:54 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Kluka, který pořád na každého ukazuje, že mu způsobil bebíčko, připomíná vláda Petra Fialy. „To dělají zbabělci a slaboši, tak se neřídí ani vlastní život, natož stát,“ kritizuje Markéta Šichtařová neustálé výmluvy, že za všechno mohou ostatní, ale žádné řešení nepřichází. Místo toho budeme skrze vládní dluh tisknout peníze, abychom se měli lépe, protože nám zlý Putin ubližuje. Hlavní problém přitom je, že se v Česku utrhly ze řetězu výdaje a přerozdělování. Každý natahuje ruce a říká si o státní peníze. Jako kdyby snad vláda mohla někomu dát něco, co předtím jinému neukradla.

Fialovo bebíčko, připomíná zbabělého kluka. Stát musí prostě přestat utrácet, tak je to jednoduché, vzkazuje Šichtařová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Tuším správně, že vládu nepochválíte za to, že schválila novelu rozpočtu na rok 2022 se schodkem 330 miliard korun? Deficit je vyšší o 50 miliard, než ještě v březnu posvětila Sněmovna. Premiér Petr Fiala krok zdůvodnil tím, že ekonomicky a v oblasti energií vede ruský prezident Putin válku proti západnímu světu, a ta že má přímý i nepřímý dopad na Českou republiku a na státní rozpočet. Plete se?

Tušíte to správně, že vládu nepochválím. Víte, co mi vláda připomíná? Kluka, který pořád na každého ukazuje: Tohle bebíčko mi způsobil ten, tohle bebíčko támhleten! To dělají zbabělci a slaboši, tak se neřídí ani vlastní život, natož stát! Všichni vidíme na našich vlastních peněženkách, k čemu vedl tisk peněz během dvou pandemických let. Nemáme se lépe, máme se hůře. Máme obrovskou inflaci. A vláda říká: Budeme skrze vládní dluh tisknout peníze, abychom se měli lépe, protože nám zlý Putin ubližuje. Jak je možné, že ještě pořád všichni nevidí, že tisk peněz vede k pravému opaku, než jaký vláda slibuje? Že místo toho, aby někomu pomohl, se máme tím hůř?

Bylo proto naivní očekávat, že když celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení v pololetí meziročně stouply o téměř 90 miliard korun a samotný státní rozpočet získal v pololetí o 62 miliard korun víc, půjde o dostatečnou injekcí a nebude třeba plánovaný schodek v polovině roku revidovat?

Bez problémů to rozpočtu stačí. Je nesmysl hledat problém na straně příjmů veřejných financí. Je nesmysl hledat, kde ještě víc daňové poplatníky obrat – problém s veřejnými financemi je na straně výdajů z rozpočtu. Nejde o to, že se do rozpočtu – údajně – málo vybere; jde o to, že se z něj příliš vydá. Nespojujme proto vůbec to, o kolik stouply daňové a nedaňové příjmy státu, s řízením veřejných financí. U nás se utrhly ze řetězu výdaje a přerozdělování. Každý natahuje ruce a říká si o státní peníze. Jako kdyby snad vláda mohla někomu dát něco, co předtím někomu jinému neukradla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…