Bojoval jste, ač neúspěšně, proti tomu, aby se šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg stal předsedou sněmovního zahraničního výboru. Jednoduchá otázka, proč?
Základní princip je o tom, že Schwarzenberg jako bývalý ministr zahraničí nerespektoval usnesení Poslanecké sněmovny, která ho přijala na základě usnesení svého zahraničního výboru. To je skoro protimluv. Teď se stává šéfem výboru, jehož vůli před tím nerespektoval. Parlament, a tedy i zahraniční výbor sněmovny, zastupuje vůli lidu.
Vytýkal jsem mu uznání kvazistátu Kosovo, kdy Parlament ČR vládě doporučil, aby dál pokračovala v jednání o statutu Kosova, ale v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244. Oni to porušili a jako malí kluci, jako uličníci v Teplicích „pod zástěrkou tmy“ toho, že byli na výjezdním zasedání, to schválili. Když někdo nerespektuje parlamentarismus, nemůže být předsedou takového výboru.
Další věcí je také morální stránka věci, že pan Schwarzenberg říká, že už nešlo nic dělat, protože Albánci na Kosovu vládli. Československo bylo vybudováno Tomášem Masarykem, který před vznikem státu jezdil se srbským diplomatickým pasem, který mu propůjčil srbský král a Masaryk tehdejší stát budoval na základě myšlenek, které byly blízké i tehdejšímu Srbsku. Srbsko za námi stálo v roce 1938 i 1968 a Karel Schwarzenberg věcně i morálně pochybil a neměl by být předsedou zahraničního výboru.
Pokud jde o vyjednání o vládě a obsazení Ministerstva zahraničních věcí - měla by ČSSD tento resort získat?
Stále se hovoří o tom, že by tohle měl být resort, ve kterém by měla postavit svého ministra. V těchto chvílích se o tom ještě pořád hovoří.
A jako o možném ministrovi se mluví pouze o Lubomíru Zaorálkovi? Toho by mohl podle dosavadních spekulací prezident republiky odmítnout jmenovat…
Ano, mluví se jen o Lubomíru Zaorálkovi. Já jsem velký příznivec našeho prezidenta, ale nedovedu si představit věcný důvod toho, proč by to Zaorálek být neměl. Rozumím pohledu na rok 2003, prezidentskou volbu a roli Lubomíra Zaorálka. Ale to bylo před deseti lety a on je dnes nominantem vítězné politické strany. Jestli Miloš Zeman nemá věcné argumenty k tomu, že je Lubomír Zaorálek nějaký politický deviant, nevidím důvod, proč by neměl být jmenován.
Já jsem s ním také ve všem nesouhlasil a rozhodně jsem nesouhlasil s tím, co udělal v roce 2003, ale musím respektovat politickou realitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka