Evropští členové aliance místo toho, aby posilovali vlastní obranyschopnost, volají o pomoc přes oceán. „Jestli to takhle bude pokračovat dál, stane se Severoatlantická aliance skutečně bezzubou a bez Američanů neakceschopnou,“ varuje Jiří Šedivý v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
Kde se podle vás stala chyba, která vedla k připojení Krymu a začátku nové studené války mezi Západem a Ruskem?
Myslím, že ruský prezident Putin a garnitura kolem něj tenhle záměr měla mnohem dřív, než se začala odvíjet tato krize. Bezesporu měli připraveno několik scénářů a jeden z nich následně realizovali. Ten problém vznikl podle mne už v okamžiku, kdy se Ukrajina začala odklánět od Ruska, a to bylo pravděpodobně nástupem prezidenta Juščenka, kdy ukrajinští politici začali mluvit o tom, že chtějí být blíž k Severoatlantické alianci, dokonce se chtějí stát jejími členy, a pochopitelně i Evropské unie.
Potom to logicky gradovalo, prezidenti Putin, Medveděv a teď zase Putin udělali řadu kroků, kterými Ukrajinu přímo i nepřímo varovali, a když se jim to nedařilo po dobrém, začali používat takové nástroje, které jsou dneska, jak vidíme, z jejich pohledu nejúčinnější. Nejkritičtější místo Ukrajiny pro ně byl Krym, ten pro ně byl z hlediska strategického i vojenského velmi důležitý. Rozhodli se, že pokud nemohou ovládnout Ukrajinu jako takovou, tak alespoň získají Krym, ten byl cílem a zároveň jistotou, že na jižním křídle černomořské oblasti budou mít znovu zpátky území, které jim kdysi patřilo.
Takže Majdan a ochrana ruských občanů na Ukrajině byla spíš záminka, a kdyby k těmto událostem nedošlo, našel by si Putin jiné zdůvodnění pro odtržení Krymu?
Myslím, že dřív nebo později by k tomu došlo, pokud by se Ukrajina dál ubírala směrem, který naznačila, to znamená, že by byla proevropsky a proseveroatlanticky orientovaná. A pravděpodobně ve chvíli, když bylo před podpisem asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií, Putin tlačil na Janukovyče, dal mu nějaké možnosti, levnější plyn, půjčky výměnou za to, že přibližování Ukrajiny k Evropské unii zastaví. A tím byl vyprovokován proces na Majdanu, tím se to všechno odstartovalo. Je také zřejmé, že garnitura kolem opozičních lídrů, kteří situaci na Majdanu a zejména na západní části Ukrajiny nějakým způsobem podporovali s cílem pokračovat v přibližování k Evropské unii, na to nebyla připravena a bohužel udělala řadu chyb, které Rusko dostaly do výhodného postavení. Ostatně chyby udělaly i Evropská unie a Severoatlantická aliance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Libuše Frantová