Generál promlouvá o neblahém dědictví minulých let, se kterým se musí potýkat armáda. Ale vojáci si prý zaslouží obdiv

21.12.2014 10:21 | Zprávy

PŘELOM ROKU - CIVILIZACE A MY Jsme suverénní stát, nebo musíme stále někomu poklonkovat? Až si Česko odpoví na podobné otázky a sjednotí zahraniční politiku, bude všechno jasnější. Vláda i armáda se ale potýká s neblahým dědictvím minulosti. Tak se postavil k dotazům ParlamentníchListů.cz generálmajor v záloze Hynek Blaško. Velmi vyzdvihuje vojáky u jednotek, kteří prý zasluhují péči a obdiv.

Generál promlouvá o neblahém dědictví minulých let, se kterým se musí potýkat armáda. Ale vojáci si prý zaslouží obdiv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Jak byste za končící rok zhodnotil rozhodnutí a jednání koaliční vlády?

Myslím si, že to, co se odehrává na půdě Strakovy akademie, je jiné než za předchozích vlád. Velmi si cením snahy vlády dát věcem správný směr a řád, jasné uvědomování si odpovědnosti za stav společnosti a ekonomiky. Bohužel vláda zápasí s neblahým dědictvím a mnohdy vzniká dojem, že, hodnoceno dnešním pohledem, nemá dostatek sil k nápravě. Teprve blízká budoucnost ukáže výsledek a jsem přesvědčen, že vyzní pro tuto vládu pozitivně.

Proč je v Česku tak těžké najít společnou zahraniční politiku?

V Česku, jak je dobrým zvykem, není snadné se dohodnout a obzvláště je to markantní v oblasti zahraniční politiky. Střetávají se zde různé myšlenkové, názorové proudy a jejich reprezentanti nechtějí ustoupit ani o píď. Každý má tu svoji pravdu a nikdy nepřizná, že se může mýlit, a už vůbec neprozradí, co je za kulisami. Bez vyřešení otázek, jsme-li svébytný národ nebo ne, jsme-li suverénní stát nebo ne, musíme-li stále někomu „poklonkovat" a dalších, včetně cíle a obsahu této politiky, to asi nepůjde. Nejsem politik, tak prosím o shovívavost, pokud jsem v tomto ohledu projevil trochu naivity.

Mohou se lokální konflikty ve světě - Ukrajina, Sýrie a další - rozrůst do globálních rozměrů?

Odpovím otázkou. A nedochází k tomu už v jistých ohledech?

Situaci na Ukrajině jste se vždy zdráhal hodnotit s tím, že máte málo informací. Změnilo se to?

Zdráhám se odpovědět i teď. Nemám dostatek relevantních informací, které by mě opravňovaly vyřknout jakékoli hodnocení. Domnívám se, že by si média konečně měla uvědomit svoji roli a rád bych tu už našel nějaký seriózní pramen, který dokáže komentovat události naprosto nezávisle, což je nejspíš utopie.

Na jednu stranu se v dohodě TTIP EU snaží těsněji spojit s USA, na druhou sílí názory, že bychom měli mnohem více spolupracovat s Ruskem, které je významným hráčem ve spolku zemí BRICS. Jakou cestu zastáváte?

Kdo mi seriózně podá vysvětlení k jednomu či druhému a argumenty, proč jít touto a ne tou druhou cestou a obráceně? Na každé z těch cest je něco pozitivního a něco hovořící proti. Podle mě se to vyřeší, až se ujednotí zahraniční politika státu. Do tohoto mlýna nechci vstupovat.

Myslíte si, že se v české armádě blýská na lepší časy anebo se naopak armáda blíží k rozvratu?

Armáda se potýká, stejně jako vláda, s neblahým dědictvím. Čas plyne a problémy se dále kupí. S řešeními se pospíchá, nehledají se příčiny stavu, nedělají se analýzy, které jsou základem rozhodnutí, jak dál. Nevím, co myslíte pod pojmem rozvrat armády, ale vím, že nic z toho se netýká vojáků u jednotek. Ti přesně vědí, co mají dělat. Ti si za to zasluhují péči a obdiv. Lidé jsou to nejcennější, co armáda má - a pokud se jim dá, co potřebují, a přestanou je otravovat věčné transformace, rušení posádek a tak dále, pak lze hovořit o blýskání na lepší časy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…